Apple dhuron një milion dollarë për të ndihmuar viktimat e tërmetit në Meksikë

Përsëri bujaria e Apple u vihet në dispozicion të tjerëve kur. Lëvizja e fundit e Apple në këtë drejtim gjendet në njoftimin që kompania ka bërë në të cilën thotë se ka dhuruar një milion dollarë për ndihmoni të prekurit nga tërmeti që goditi Meksikën disa ditë më parë dhe që arriti një madhësi prej 7.1 në shkallën Ritcher. Apple e ka bërë këtë njoftim në një cicërimë përkrahje për të gjithë të prekurit që Tim Cook ka publikuar në Spanjisht nga llogaria e tij.

https://twitter.com/tim_cook/status/910969400160788480

Kompania me qendër në Cupertino tashmë ka dhuruar disa milion dollarë për të ndihmuar viktimat e Uraganeve Harvey dhe Irma. Ky tërmet i fundit ka shkaktuar më shumë se 250 vdekje dhe detyrat e gjurmimit janë duke u kryer për të shpëtuar njerëzit e zhdukur dhe për të ndihmuar më shumë se 1.900 njerëz të plagosur. Ky tërmet preku si Mexico City ashtu edhe rrethinat e tij duke shkaktuar shkatërrime të mëdha siç kemi parë në lajme.

https://twitter.com/tim_cook/status/910289999786123266

Me këtë rast, Apple nuk ka vënë në dispozicion të përdoruesve të produkteve të Apple, sistemin e dhurimit që ai fillon sa herë që ndodh një katastrofë natyrore në Shtetet e Bashkuara, ndoshta për shkak të marrëveshjeve të bashkëpunimit që duhet të jenë të disponueshme vetëm në Kryqin e Kuq Amerikan, megjithëse ndoshta është Kryqi i Kuq meksikan i cili do të marrë paratë nga ky donacion.

Microsoft, nga ana e saj, ka vënë në dispozicion të të gjithë Meksikanëve, që jetojnë në vend ose jashtë tij, mundësinë e kryerjes së bën thirrje si brenda ashtu edhe jashtë vendit plotësisht falas me Skype. Facebook dhe Google gjithashtu kanë dashur të bashkëpunojnë me këtë katastrofë duke aktivizuar shërbimet e zakonshme të vendndodhjes për të qenë në gjendje të lokalizojnë të dashurit e njerëzve që janë prekur dhe t'i njoftojë ata se janë në gjendje të përsosur.

Nga iPhone i Actualidad ne duam të dërgojmë një përqafim shumë të fortë për të gjithë lexuesit tanë meksikanë dhe që ata të shërohen shpejt nga tragjedia e jashtëzakonshme që kanë pësuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.