Apple do të apelojë sanksionimin e Bashkimit Evropian në rastin e Irlandës

Ne kthehemi edhe një herë në çështjen e diskutueshme midis Apple, Bashkimit Evropian dhe Irlandës, dhe është se politika e tarifave dhe taksave për Apple në Irlandë kufizohet me imoralet dhe tejkalon kufijtë e tregtisë së drejtë, kështu që Bashkimi Evropian vendosi të marrë masat përballë një trajtimi kaq të favorshëm, duke siguruar që Apple të paguante në Evropë të gjitha taksat që kishte ndaluar të paguante për vite me rradhë. Tim Cook nuk e pëlqente aspak strategjinë, në një masë të tillë që ata tashmë po përgatisin apelin për të shmangur pagimin e taksës nga Bashkimi EvropianIrlanda, ndërkohë, mbetet e heshtur për këtë çështje.

Siç e dini, Apple u kërkua në gusht 2016 të paguante jo më pak se 13 miliardë euro si rezultat i hetimeve të kryera në Irlandë, një vend ku Apple po paguante rreth 1% dhe se po përdorte platformën për të shmangur pagimin e taksave në vendet e tjera të Bashkimit Evropian, ku ai nuk mori ndonjë trajtim të favorshëm dhe iu desh të kalonte përmes arkëtarit në një mënyrë shumë më të dhimbshme. I tha Këshilltari i Përgjithshëm i Apple Reuters dje se një betejë e gjatë ligjore do të fillojë në lidhje me të:

Komisioni Evropian nuk mund të sulmojë lirinë e Irlandës për të imponuar politikat e saj tatimore, po shkon shumë larg, në fakt, nuk ka referenca për një masë të tillë gjatë gjithë historisë së Bashkimit Evropian.

Curshtë kurioze sesi Apple, për të mbrojtur pozicionin e saj, pretendon lirinë e Irlandës për të trajtuar taksat e veta, duke hedhur krejtësisht topa dhe duke hedhur poshtë se ata kanë pak ose aspak lidhje me të. Kështu që Apple nuk do të heqë dorë lehtë dhe nuk do t'i qëndrojë askujt tjetër përveç Komisionit EvropianNe nuk e dimë si do të përfundojë çështja, por është e qartë që Apple do ta ketë të vështirë të gërvishtë diçka.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.