Apple do të hapë një qendër R&D në Kinë para fundit të vitit

Apple Store Kinë

Apple ende nuk po hedh peshqir pavarësisht nga fakti se shitjet në Kinë dhe censura e qeverisë po e bëjnë gjithnjë e më të vështirë për djemtë në Cupertino. Majin e kaluar, Tim Cook bëri një udhëtim në Azi duke vizituar Kinën dhe Indinë, një udhëtim që e vetmja gjë që e ndihmoi atë të kthehej me 1.000 milion dollarë më pak, pasi bëni një investim të rëndësishëm në Uber Chino, e cila muaj më vonë ka mbetur me pjesën e Uber (zyrtare) në vend dhe me një pjesë të tregut afër 90%. Lidhur me problemet me censurimin në iTunes Movies dhe iBooks, Tim Cook nuk mund të arrinte ndonjë marrëveshje me autoritetet dhe shërbimi mbetet i pezulluar të paktën derisa të arrijnë një marrëveshje që lejon filtrimin e përmbajtjes së treguar në të dy dyqanet.Këtë javë kreu i Apple, Tim Cook, është kthyer për të bërë një udhëtim në Kinë, nuk e dimë nëse për pushime apo kënaqësi, në të cilën ka njoftuar krijimin e një qendre të re kërkimi dhe zhvillimi në vendNjë qendër që do të ishte e para për të hapur kompaninë në Azi, por jo e vetmja, pasi Apple gjithashtu planifikon të hapë një tjetër qendër R&D në Japoni në vitin e ardhshëm.

Për momentin nuk e dimë vendndodhjen ose numrin e të punësuarve që do të jenë pjesë e kësaj qendre të re R&D në Kinë, por ndërsa afrohet data e hapjes, me siguri do të kemi shumë më shumë detaje rreth saj. Për momentin nuk e dimë sa larg Apple do të vazhdojë të përqendrohet në mjekërNjë vend që i ka ofruar asaj shumë të ardhura në kohët e fundit, por që sot për shkak të rritjes së markave kineze, iPhone po shet gjithnjë e më pak, gjë që po ndikon në numrat e kompanisë me bazë në Cupertino.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.