Apple do të intensifikojë zhvillimin e një alternative ndaj motorit të kërkimit Google

iPadOS 14

Apple do të "intensifikojë përpjekjet e saj" për të zhvilluar teknologjinë e saj të kërkimit Për shkak të faktit se autoritetet amerikane të antitrustit vendosin objektivin e tyre në marrëveshjen midis Apple dhe Google që mban motorin e kërkimit të këtij të fundit si motorin e parazgjedhur të kërkimit në pajisjet Apple. Burimi nuk është askush tjetër përveç vetë Financial Times.

Në iOS 14, Apple shfaq rezultatet e veta të kërkimit dhe lidhjet me faqet e internetit direkt nga Spotlight kur përdoruesi fut ndonjë tekst nga ekrani i tij kryesor. Sipas Financial Times, kjo është vetëm një provë tjetër që Apple po punon në teknologjinë e vet të kërkimit për të konkurruar me motorin e kërkimit të Google.

Raporti i Financial Times thekson punësimin dy vjet më parë nga Apple të John Giannandrea, ish-Google dhe ish-drejtori i motorit të kërkimit, për të përmirësuar aftësitë në inteligjencën artificiale, si dhe Siri. Përveç kësaj, ajo përmend gjithnjë e më të shpeshta Punë Apple në kërkim të inxhinierëve si provë shtesë për ambiciet e tij në lidhje me një kërkues të ardhshëm.

Financial Times gjithashtu përmend rritja e aktivitetit të Applebot, faqja elektronike e Apple, gjë që ka çuar në spekulime se si Apple mund të planifikojë të nisë një motor të plotë kërkimi pavarësisht se Applebot po përdoret për të përmirësuar rezultatet e kërkimit Siri dhe Spotlight.

Mbi të gjitha, raporti shton pak informacione që ne nuk i dinim dhe është më shumë një spekulim që lind nga Procesi gjyqësor antitrust i ngritur nga Departamenti i Drejtësisë kundër Google javën e kaluar. Kjo proces gjyqësor pretendonte se kompania përdorte praktika anti-konkurruese dhe përjashtuese në tregjet e kërkimit dhe reklamimit për të mbajtur një monopol të paligjshëm.

Apple merr një dajak prej 8 deri në 12 trilionë dollarë (mos harroni se në Amerikë miliardat janë miliarda) në vit vetëm duke vendosur Google si motorin tuaj të parazgjedhur të kërkimit në pajisjet dhe shërbimet tuaja.

Nëse ky motor i ri i mundshëm i kërkimit shërben për të zgjeruar funksionimin e shërbimeve të tjera të tilla si Siri, mirë se vini. Patjetër ky është një nga shërbimet e Apple që do t'ju përshtatet më së miri pasi që konkurrentët e tjerë si Alexa e kanë kaluar atë nga e djathta dhe duke hequr afishe në shumicën e aspekteve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.