Çelësat dhe problemet e Apple me ardhjen e Trump në pushtet

donald-bori

Ne nuk do të ishim e vetmja rrugëdalje që nuk do të flisnim për Trump këtë pasdite të ftohtë nëntori. Dhe është se siç kemi komentuar në disa raste, Donald Trump, presidenti i ardhshëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ka qenë shumë kritik ndaj strategjive të prodhimit të kompanisë Cupertino. E gjithë kjo pavarësisht nga fakti se Apple është një nga kompanitë që tatohet më shumë, jo vetëm në nivelin qendror, por edhe në nivelin shtetëror dhe lokal, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. E njëjta situatë nuk ekziston në Evropë, ku Apple është përfshirë në një polemikë të fortë mbi strategjitë e saj të evazionit fiskal në Irlandë. Ne do të bëjmë një përmbledhje të shkurtër të imponimeve të mundshme të taksave të Donald Trump dhe kërcënimeve të tij ndaj Apple në veçanti.

Në fakt, Donald Trump madje kërkoi një bojkot të produkteve të mollës, pavarësisht se e bëri atë në llogarinë e tij në Twitter dhe përmes një iPhone (hipokrizi e zakonshme politike). Sidoqoftë, duket se jo gjithçka do të jetë katastrofike, manjati kishte bërë fushatë për një program për të riatdhesuar fitimet jashtë vendit me norma vërtet të ulëta taksash.

Kjo është diçka që Apple tashmë e kishte kërkuar në mënyrë aktive në disa raste, një reformë tatimore që do të lejonte riatdhesimin e kapitalit pa marrë një goditje të konsiderueshme tatimore, në këtë mënyrë, fluksi i parave që largohet nga Shtetet e Bashkuara, shpejt ose vonë do të kthehej deri në pikën e fillimit. Kjo ishte pikërisht ajo që premtoi Donald Trump në Klubi Ekonomik i Nju Jorkut Tetorin e kaluar Kështu i vendosi manjati me flokët bionde imponuese:

Kemi shumë pasuri të ndenjur jashtë vendit, nuk e dimë sa (…) disa mendojnë se rreth pesë miliardë dollarë. Ne do t'i rikthejmë ato pasuri në Shtetet e Bashkuara, sepse do ta regjistrojmë atë vetem 10%, duke eliminuar normën e mëparshme 35% për riatdhesimin e kapitalit. Isshtë e qartë se askush nuk do të dëshironte ta sillte nëse do të duhej të paguante 35% taksa, në fakt askush nuk po e bën atë (…) Taksimi me 10% bëhet një metodë shumë më tërheqëse dhe paratë do të kthehen në vend me lehtësi.

Sa para ka Apple jashtë vendit?

Apple Store Kinë

Në raportin e fundit ekonomik, Apple raportoi se kishte rezerva parash në vlerë prej 237.000 miliardë dollarësh, shumica e të cilave është jashtë shtetit. Në fakt, qysh në vitin 2013, CEO i tanishëm i kompanisë Cupertino, Tim Cook paralajmëroi se niveli prej 35% është i tepërt dhe nuk e bën tërheqjen e riatdhesimit të këtyre kapitalit.

Sot, nëse doni të sillni paratë tuaja në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, automatikisht humbni 35% të të gjithë vlerës së tyre. Kjo është një taksë shumë e lartë. Sigurisht që ne nuk po propozojmë që taksa të çrrënjoset, por ne po propozojmë që ajo të ulet në nivele të arsyeshme, përkundër asaj që mendojnë shumë nga kolegët e mi.

Procesi i evazionit fiskal të Apple në Evropë

selia-mollë-në-irlandë-tape

Siç e dini mirë, Apple po kalon një kohë disi të errët, dhe kjo është se Komisioni Evropian paralajmëroi Irlandën se duhet të kërkojë pjesën tjetër të taksave që vendi ka qenë duke injoruar nga kompania Cupertino në atë që është një trajtim i qartë i favorshëm me synimin që Apple të vendoste "kampin e saj bazë" atje si një derë e hapur për pjesën tjetër të Bashkimit Evropian. Kështu duke shkaktuar një mungesë të një fluksi parash që nuk dukej kurrë se mbërrin, dhe kjo është që praktikisht e vetmja gjë që Irlanda fitoi me Apple ishin vendet e punës, pasi që shkalla e taksës që mori ishte në mënyrë fyese më e ulët se ajo e marrë nga kompanitë e tjera të themeluara. Bashkimi Europian.

Kjo ka shkaktuar një pikëpamje kritike në mënyrën në të cilën Apple merret me biznesin e saj jashtë vendit, veçanërisht duke marrë parasysh një vend si Evropa, ne dimë pak për biznesin e Apple në vende si Kina ose India, shërben polemika.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.