Apple do të ndihmojë financiarisht në përpjekjet e rimëkëmbjes pas Uraganit Ida

Uragani Ida

Si zakonisht, sa herë që godet një fatkeqësi natyrore, kreu i Apple, Tim Cook, njofton shpejt se do të ndihmojë financiarisht në punën e ndihmë dhe shërim, pavarësisht nëse ato ndodhin brenda ose jashtë Shteteve të Bashkuara. Me uraganin Ida që kalon nëpër Luiziana, Apple nuk mund të bënte përjashtim.

Tim Cook ka njoftuar përmes llogarisë së tij në Twitter se do të bëjë një donacion për të ndihmuar në përpjekjet e ndihmës dhe shërimit në terren. Më shumë se një milion njerëz janë pa energji elektrike pas kalimit të Uraganit Ida, një uragan që ka shkaktuar dëme serioze në sistemin elektrik në zonë dhe të dhënat janë ende duke u vlerësuar.

Në cicërimën që Tim Cook ka publikuar, mund të lexojmë:

Mendimet tona shkojnë për të gjithë ata që janë në rrugën e Uraganit Ida, veçanërisht ata që strehohen në Luiziana, dhe ne jemi mirënjohës për reaguesit e parë që po ndihmojnë në mbajtjen e komuniteteve të sigurta. Apple do të dhurojë për përpjekjet e ndihmës dhe rimëkëmbjes në terren.

https://twitter.com/tim_cook/status/1432351482720894978

Ida mbërriti në Luiziana të Dielën e kaluar, pas uraganit Katrina 16 vjet më parë, e cila la pothuajse 2.000 vdekje dhe dëme prej 125.000 milionë dollarësh. Ida goditi më fort se Katrina me erëra 240 kilometra në orë kur ra në tokë.

Brenda disa muajsh, seriali do të shfaqet premierë në Apple TV + Pesë ditë në përkujtimore, një mini seri që rindërtimi i 5 ditëve pasi Uragani Katrina goditi New Orleans, në një spital, ku mjekët dhe infermierët përballen me vendime të vështira.

mollë nuk tregon se sa është shuma që zakonisht kontribuon për të ndihmuar në fatkeqësitë natyrore. Më parë dhe kohët e fundit, Tim Cook ishte angazhuar për tërmetin e Haitit në fillim të gushtit dhe përmbytjet që pësuan në Gjermani dhe Belgjikë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.