Apple do të rrisë dividentin e saj tremujor me 10%

para-mollë

Apple do të rishikojë tuajin programi i rimbursimit kapitali në prill dhe Piper Jaffray beson se kompania që drejton Tim Cook do të shfrytëzojë mundësinë për të rritur si pagesën tremujore të dividendit ashtu edhe blerjet e aksioneve. Analisti Gene Munster tregon se në dy vitet e fundit kompania me mollën e kafshuar rriti dividentin e saj midis 8 dhe 11%, kështu që pritet që mollë bëni të njëjtën gjë përsëri në 2016 për ta rritur atë me ndërmjet 5 dhe 10%.

Analisti gjithashtu beson se Apple do të shtojë midis 30.000 miliardë dhe 50.000 miliardë dollarë në programin e saj të blerjes së aksioneve bazuar gjithashtu në lëvizjet që kompania e mollëve ka bërë në dy vitet e fundit. Munster beson se ata do të gjenerojnë 5% fitime për rritje të aksioneve, duke përjashtuar të ardhurat, në secilin nga dy vitet e ardhshme.

Apple do të vazhdojë të blejë aksionet e veta

Në prill 2014, Apple rriti dividentin e saj 8% në 0,47 dollarë për aksion dhe shtoi 30.000 miliardë dollarë në programin e saj të blerjes së aksioneve. Në prill të vitit të kaluar, dividenti u rrit 11% në 0,52 $ për aksion dhe aksionet me vlerë $ 50.000 miliardë u blenë përsëri. Që nga janari i kaluar, kompania që drejton Tim Cook mund të shpenzojë 30.000 milion për të blerë aksione përsëri.

Apple ka blerë përsëri aksione në kompaninë e tij që nga viti 2012 në një program që ka qenë duke rishikuar që nga viti. Përveç dividentëve tremujorë, ai gjithashtu ka shitur bono në të gjithë botën, duke rritur kështu borxhin për të blerë aksionet e tij. Programi i kthimit të kapitalit neto filloi si një mënyrë për të përdorur rezervën e saj masive të parave që ka vazhduar të rritet edhe me riblerjen e dividentëve tremujorë. Në këtë mënyrë, mund të thuhet se Tim Cook dhe kompania ndiejnë gjithnjë e më pak presion nga investitorët dhe gjithmonë ata do të jenë në gjendje të nxjerrin në shitje aksionet e tyre nëse vjen koha kur ata kanë nevojë për para, diçka që nuk duket se do të ndodhë së shpejti. Dhe a është nëse Apple është kompania më e vlefshme në botë që kursen një kartelë të egër, sa larg mund të shkojë nëse vendos të gjithë mishin në skarë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.