Apple e bën të qartë: Face ID nuk mund të funksionojë me një maskë

Coronavirus ka ndryshuar jetën tonë në muajt e fundit, dhe Një nga efektet kolaterale që ka pasur kjo pandemi është se sistemi i njohjes së fytyrës së Apple, Face ID, është i padobishëm për shkak të maskave.

Maskat fatkeqësisht janë bërë një element më i përditshëm dhe një nga pasojat ka qenë që sistemi i njohjes së fytyrës së Apple nuk është më i dobishëm kur i veshim, gjë që për shumë njerëz ndodh gjatë pjesës më të gjatë të ditës. Debati mbi të cilin është sistemi më i rehatshëm dhe i sigurt i identifikimit ka qenë plotësisht i paekuilibruar, madje edhe ata prej nesh që ishin më të bindur se Face ID ishte shumë më komode dhe praktike sesa Touch ID tani na mungon sensori i gjurmëve të gishtave në iPhone-in tonë të vjetër. Padyshim që kur Apple bëri ndryshimin nga Touch ID në Face ID, askush nuk mund ta imagjinonte situatën në të cilën gjendemi tani.

Me siguri shumë prej jush kanë parë dhe lexuar shumë video dhe artikuj që t'ju mësojë se si ta bëni Face ID t'ju njohë me maskë, e cila nuk është një hile, por një mënyrë për të mashtruar sistemin e njohjes së fytyrës të Apple që mund të funksionojë për ju, por në mënyrë të pashmangshme e bën atë shumë më pak të sigurt. Dhe kështu Tim Millet, një nga nënkryetarët e kompanisë, tha kur u pyet nëse Apple mund ta bënte Face ID të funksiononte me maska.

Shtë e vështirë të shohësh diçka që nuk mund ta shohësh. Modelet e njohjes së fytyrës janë vërtet të mira, por është një problem i vështirë për tu zgjidhur. Përdoruesit duan komoditet, por gjithashtu duan siguri. Dhe në Apple ne sigurohemi që të dhënat tuaja të qëndrojnë të sigurta.

Ne mund të mendojmë për teknikat (njohja e fytyrës) që nuk përfshijnë pjesën e fytyrës që mbulohet nga maska, por pastaj shumë nga aspektet që e bëjnë fytyrën tuaj unike humbin, gjë që e bën më të lehtë për dikë (përveç jush) mund të zhbllokojë iPhone tuaj

Kjo është, nëse përdorni një nga metodat që ekzistojnë për të qenë në gjendje të zhbllokoni iPhone tuaj me maskë, ju po rrezikoni sigurinë e pajisjes tuaj. Njohja e fytyrës nuk përdoret vetëm për të zhbllokuar iPhone tuaj, por është edhe metoda e sigurisë që ju lejon të bëni blerje në App Store, ose përmes kartave tuaja të kreditit të përfshira në Apple Pay. Shkrimi i çelësit të kartës suaj të kreditit është i përshtatshëm, ju pengon ta harroni, njësoj si të lini çelësin e shtëpisë nën kabinë, por të gjithë e kuptojmë se është me rrezik. Epo, të gjithë të bëjnë atë që duan, por unë preferoj të duhet të shkyçem me kodin tim të sigurisë kur mbaj maskë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.