Apple, pak kohë për të arritur një vlerë prej një trilion dollarësh

Apple ndan aktualisht ato kanë çmim rreth 175 dollarë secila, duke i dhënë prodhuesit të iPhone një vlerë tregu prej afro 900 miliardë dollarësh. Vlerësimi e vë Apple brenda 100 miliardë dollarëve nga bërja e vetmja kompani trilion dollarëshe në botë.

Aksionet e Apple do të duhet të rriten në 195 dollarë për një aksion për kompaninë për të arritur një vlerësim trilion dollarësh - në varësi të shkallës së blerjeve të aksioneve të saj - dhe një numër në rritje i analistëve të Wall Street besojnë se kjo do të ndodhë.

Drexel Hamilton, një analist financiar në Brian White që është jashtëzakonisht i fortë ndaj Apple, ka një objektiv çmimi 12-mujor prej 235 $ për aksionet e kompanisë. Me fjalë të tjera, parashikon që Apple mund të jetë një kompani 1.2 trilionë dollarë në vetëm një vit.

Me një kapitalizim tregu prej më shumë se 900 miliardë, ne besojmë se Apple është në rrugën e saj për t'u bërë një "foshnjë trilion dollarëshe", siç pasqyrohet në objektivin tonë të çmimit. Ne ishim të parët në Wall Street që parashikuam që Apple do të kapte një kapital tregu prej 1 trilionë; objektivi aktual i çmimit prej 235 $ barazohet me afërsisht një kapak tregu prej 1,2 trilionëAnalisti i RBC Capital Markets Amit Daryanani gjithashtu tha se Apple ka potencialin të kapë një kapital tregu prej 2018 trilion dollarësh dhe madje ta tejkalojë atë vlerësim deri në fund të vitit 190. Çmimi aktual i synuar për aksionet e Apple është XNUMX. Dollarë. Apple mund të jetë kompania e vetme trilion dollarëshe në botë, por nuk do të ishte e para. Biznesi i erëzave të Kompanisë Hollandeze të Indisë Lindore, i themeluar në 1602, ishte i pari që doli në publik dhe në një moment u vlerësua në më shumë se 7 trilionë kur u rregullua inflacioni.

Analistët e Wall Street, përfshirë White, kanë parashikuar që Apple të bëhet një kompani trilion dollarëshe që nga 2012.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Fernandez gjerman dijo

  Një kompani prej 900 miliardë dollarësh është e njëjtë me të thuash 900 miliardë dollarë. Kështu që Apple do të jetë një kompani 1 trilion dollarëshe.

  1.    David dijo

   Varet. Në Amerikë ata konsiderojnë një trilion në 10 ^ 9, ndërsa një trilion në Evropë, sipas Sistemit Ndërkombëtar të Njësive, korrespondon me 10 ^ 12. Me fjalë të tjera, një trilion në Amerikë është e njëjtë me një miliard në Evropë.