Apple erdhi afër blerjes së klinikës Crossover Healt

Apple ka kohë që monitoron nga afër shëndetin dhe po punon për idetë e saj për të ndihmuar përdoruesit e saj për të kontrolluar ose monitoruar trupin. Në këtë mënyrë shumë kohë para se të nisej vetë Apple Watch Ne tashmë kishim disa API ose CareKit të zhvilluara nga Apple, në mënyrë që zhvilluesit të krijojnë aplikacione të afta për t'u futur në këtë fushë të shëndetit.

Me ardhjen e Apple Watch në 2015, u hodh një hap i mëtejshëm dhe sot ata vazhdojnë të punojnë në të çdo ditë. Lajmi që po i referohemi sot ka shumë të bëjë me këtë çështje dhe është se djemtë e Cupertino negociuan blerjen e klinikës Crossover Healt, por në fund të fundit ata nuk e kanë arritur marrëveshjen.

Nëse shikojmë hapat që Apple ka ndërmarrë në këtë segment, Nuk na duket e çuditshme që ata përpiqen të blejnë disa klinika të vazhdojë hulumtimin dhe zhvillimin e produkteve të saj të përqendruara në shëndet. Në këtë kohë arsyet pse ata nuk kanë arritur marrëveshjen janë të panjohura, por ne nuk dyshojmë që ju mund të jeni duke negociuar me klinika të tjera për të bërë blerjen tuaj. Në Shtetet e Bashkuara, çështja shëndetësore është e ndryshme nga ajo që kemi në Spanjë, dhe kjo do të thotë që çdokush duhet të ketë sigurim mjekësor për t'u mbuluar nga një sëmundje e mundshme.

Disa thashetheme dhe patenta tregojnë se Apple Watch mund të përdoret direkt për të matur presionin e gjakut, për shembull, glukozën në gjak dhe të ngjashme. E gjithë kjo është një çështje e komplikuar për shkak të metodës që ne njohim sot për të bërë këto matje, por në të ardhmen nuk mund të përjashtojmë zbatimin e saj. Apple mbetet i përqendruar në çështjen e shëndetit dhe jetës së shëndetshme për të gjithë përdoruesit e saj përmes aplikacioneve për sporte, ecje, not dhe monitorim të vazhdueshëm të rrahjeve të zemrës, të cilat më pas mund t’i shohim në aplikacionin Health të iPhone-it tonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.