Apple fillon të ndërtojë renë e saj me pseudonimin «McQueen»

icloud

Ishte dje kur raportuam se Apple po konsideronte zhvendosjen e një pjese të sistemit të saj iCloud nga infrastruktura e Shërbimeve të Ueb Amazon në Google Cloud Platform. Por sipas rrjedhjeve të fundit duket se ky ishte vetëm fillimi i një historie të mrekullueshme, Planet afatgjata të Apple përqendrohen në diçka të vetën. Ne tashmë e dimë që Apple po lufton për të ndaluar fokusimin e shërbimeve dhe projekteve të saj në duart e konkurrencës, shembulli është se si e ka hequr qafe Samsung-un për sa i përket procesorëve dhe në të ardhmen për sa i përket ekraneve. Tani qëllimi tjetër është të ndaloni përdorimin e infrastrukturave cloud të palëve të treta, për të krijuar tuajat.

Ndërsa pikonte në mes VentureBeat, Apple ka filluar të ndërtojë rrjetin e saj dhe infrastrukturën e të dhënave nën pseudonimin "Project McQueen". Ndërsa ne kemi avancuar tashmë, raporti konkludon se është një përpjekje më shumë nga Apple për të zvogëluar varësinë e saj nga kompani të tilla si Amazon ose Google. Apple po punon shumë për të ndërtuar renë e vet, me synimin për ta bërë iCloud një shërbim krejtësisht të pavarur, dhe ne shpresojmë që kjo të përmirësojë ndjeshëm mundësitë, pasi fatkeqësisht iCloud nuk është aq i këndshëm për t'u përdorur sa shërbimet e tjera të konkursit, pavarësisht nga fakti që çmimet e tij dhe integrimi i saj me të gjithë gamën e Apple është një plus.

Ndërsa Apple rritet, nevoja për infrastrukturë cloud rritet. Për ta bërë këtë, aktualisht duhet të përdorni shërbime të palëve të treta, për shembull iTunes që ofrohet nga Microsoft. Më në fund, ajo që Apple dëshiron është të eliminojë ndërmjetësin, qoftë Amazon, Microsoft apo Google, duke përfituar nga bumi i tyre aktual ekonomik për të investuar dhe diversifikuar tani me synimin për të kursyer kosto në të ardhmen, duke përshtatur këto infrastruktura të të dhënave për nevojat e tyre.

Pse Apple po nxiton tani?

icloud

Çdo gjë ka një fillim dhe një fund. Apple e ka kuptuar që varet shumë nga shërbimet e palëve të treta për të ofruar teknologji për klientët e saj, dhe kjo shpesh mund të funksionojë kundër jush, veçanërisht për sa i përket kostove kur jeni një kompani me madhësinë e Apple. Gjithçka doli së fundmi kur Apple filloi bisedimet me Microsoft me synimin për të azhurnuar marrëveshjen e tyre, dhe ato të Redmond paralajmërojnë se ata nuk janë në gjendje të trajtojnë rritjen e vazhdueshme të shërbimeve cloud të Apple, kështu që Apple do të duhet gjithashtu të mbështesë shërbimet e tyre në mënyrë që ato të rriten në të njëjtën kohë. Kjo është arsyeja pse nga Cupertino ata e kanë kuptuar se ka më shumë kuptim të punosh në ndërtimin e rrjeteve të tyre në vend që të bashkëpunosh për zgjerimin e Microsoft.

Ndërkohë, rëniet e vazhdueshme të shërbimeve të lidhura me iCloud fillojnë të mos i kënaqin Apple në lidhje me shërbimin që ofron Amazon. Sipas raporteve, nga Apple ata nuk besojnë se Shërbimet e Ueb Amazon mund të ngarkojnë përmbajtje të tilla si imazhe dhe video mjaft shpejt. Ne nuk e dimë se si ata kanë qenë të ngadaltë për të kuptuar që iCloud Drive nuk po bën ashtu si duhet, është e zakonshme që iCloud të konsumojë të gjithë bandën e një shtëpie pa ofruar një ngarkim ose shkarkim skedarësh që barazohet me këtë transaksion.

Me synimin për të rritur dhe ndërtuar këto infrastruktura të të dhënave, Apple ka blerë prona të mëdha në Kinë dhe Hong Kong. Interestingshtë interesante të shihet se sio Apple, tani që është bërë një nga kompanitë më të vlefshme në histori, ka filluar të bëhet pothuajse plotësisht e pavarur nga kompanitë konkurruese si Amazon, Google dhe Microsoft, duke zvogëluar përfitimet e kësaj dhe duke rritur të vetat. Padyshim, Samsung do të dëmtohet pak kur të ndalojë së ofruari procesorët iPhone dhe në të ardhmen kur të ndalojë prodhimin e ekraneve. Ne do të shohim se si përparon e gjithë gjëja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.