Apple fiton betejën për taksat kundër Bashkimit Evropian

Lufta midis Apple dhe Bashkimit Evropian për pagimin e taksave që kompania bën në territorin e saj ka pasur një fitues në betejën e saj të parë, dhe ai fitues ka qenë kompania Cupertino. Gjykatat evropiane kanë rënë dakord me Apple që nuk do të duhet të paguani gjobën e vendosur ..

Me siguri ju kujtohet konflikti midis Apple dhe Bashkimit Evropian për trajtimin e favorshëm që Irlanda i ofron kompanisë së Amerikës së Veriut në drejtim të mbledhjes së taksave. Rrjeti financiar që Apple ka krijuar në Evropë do të thotë që taksat që paguan në secilin vend të Bashkimit Evropian janë shumë të ulëta, dhe gjithçka është e centralizuar në Irlandë. Kësaj i shtojmë se Irlanda ofron një trajtim të favorshëm ndaj Apple, sipas Komisionit Evropian, me një normë më të ulët tatimore sesa ajo e vendosur në këtë vend për kompanitë e tjera, e cila u denoncua si një trajtim i favorshëm, prandaj u imponua Apple një "gjobë" prej 15.000 milion dollarësh që duhej t'i paguante shtetit irlandez.

Pasi pretenduan këtë vendim, gjykatat evropiane përfundojnë duke i dhënë një goditje të madhe sanksionit të Komisionit Evropian dhe anulojnë këtë sanksion të vendosur ndaj Apple, në një lëvizje që padyshim do të ketë pasoja të rëndësishme politike. Në mes të një recesioni global për shkak të COVID-19, qeveria irlandeze e vlerëson këtë vendim shumë pozitivishtNdërsa partitë e opozitës dhe një pjesë e mirë e qytetarëve të saj nuk e shohin me sy të mirë që ky gjigant teknologjik merr atë trajtim të favorshëm, pasi injeksioni ekonomik që një rritje e taksave për Apple do t'i jepte vendit do të ishte i rëndësishëm. Sipas të gjitha gjasave, vendimi do të apelohet nga Komisioni Evropian dhe do të duhet të presim edhe dy ose tre vjet derisa të kemi një gjykim përfundimtar. Deri më tani Apple ka fituar betejën e parë, por lufta nuk ka mbaruar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.