Apple blen Tuplejump, një kompani e të mësuarit dhe inteligjencës artificiale

Mësimi i mollës

Apple kohët e fundit bleu kompaninë e saj të tretë të mësimit të makinës që nga viti 2015, blerja e ndërmarrjes me bazë në Indi, Tuplejump. Tuplejump përqendrohet në thjeshtimin e teknikave të menaxhimit të të dhënave dhe krijimin e mjeteve për ta bërë më të lehtë trajtimin e sasive të mëdha të të dhënave.

Një fragment nga faqja e internetit tashmë e shuar Tuplejump:

Disa vjet më parë, njerëzit kuptuan se vëllimi i të dhënave që gjenerojnë kompanitë po bëhej i pavlefshëm. U shfaq një grup i ri teknologjish për të trajtuar këtë sasi të madhe të të dhënave. Ne ishim një nga të parët që miratuam këto teknologji 'të të dhënave të mëdha'. Kompanitë e Fortune 500 ndihmojnë në adaptimin e shpejtë të këtyre teknologjive dhe ne kuptuam sa e komplikuar po bëhej dhe sa më e thjeshtë mund të bëhej.

Kështu filloi kërkimi ynë për të thjeshtuar teknologjitë e menaxhimit të të dhënave dhe t'i bëjë ato jashtëzakonisht të lehta për t'u përdorur. Ne jemi duke ndërtuar teknologji që është e lehtë për t'u përdorur, e shkallëzuar, dhe do t'i lejojë njerëzit të bëjnë pyetje të vështira në bazat e të dhënave të mëdha.

Sipas TechCrunch, Apple bleu Tuplejump për "FiloDB" një projekt me burim të hapur i krijuar për të përdorur koncepte dhe analitikë të të mësuarit makinerik në sasi masive të të dhënave dhe në kohë reale. Duket sikur FiloDB do të vazhdojë si një projekt me burim të hapur.

Apple konfirmoi blerjen e Tuplejump me një deklaratë rutinë: “Apple blen kompani të vogla të teknologjisë herë pas here, dhe ata zakonisht nuk diskutojnë qëllimin tonë ose planet tona.

Përvetësime të tjera të fundit për të mësuar makinerinë përfshijnë Perceptio dhe Turi. Apple po përdor teknikat e të mësuarit makinerik në të gjithë sistemin e saj operativ, përdorimi i teknologjisë për veçori si njohja e fytyrës në foto, modaliteti i ri "Portret" në iPhone 7 Plus, përmirësimet kryesore Siri, dhe më shumë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.