Apple krijon një ndarje për të mësuar makinerinë

turi-mollë

Pas blerjes së Turi nga kompania me qendër në Cupertino, Apple tani planifikon të fuqizojë ekipin që punon në të që të përqendrohet në integrimin e teknologjisë së kësaj kompanie në produktet e reja të Apple dhe të tjera tashmë në treg, sipas raporteve të portalit prestigjioz 9to5Mac.

Kompania e Tim Cook konfirmoi blerjen e Turi me deklaratën e saj të zakonshme që ata përdorin për të, por nuk ofroi më shumë detaje në lidhje me të. Me kalimin e ditëve, sidoqoftë, një pjesë e planeve që Apple ka rezervuar për këtë kompani ka filluar të dihet. Ai planifikon të zgjerojë ekipin që punon në Turi duke punësuar zhvillues dhe analistë të të dhënave për një divizion të ri të Apple. Do të bazohet në Seattle, ku Turi ishte vendosur tashmë, dhe do t'i kushtohet të mësuarit makinerik, një degë e inteligjencës artificiale.

Ky departament i ri Apple do të punojë me ekipet e produkteve të kompanisë për të prototipuar veçori dhe përmirësime të reja, të cilat mund të ndërtohen në pajisjet ekzistuese të Apple ose produktet ose aplikacionet e ardhshme. Para se Turi të merrej nga Apple, platforma ofroi një larmi të madhe përdorimesh për zhvilluesit e programeve kompjuterikë për të zbatuar teknologjinë e të mësuarit makinerik, duke përfshirë motorët e rekomandimeve, zbulimin e mashtrimit, analizat e audiencës së klientit dhe të synimeve të tjera. Përveç kësaj, Apple ofron punë të ndryshme në lidhje me këtë ndarje të re në faqen e saj të internetit.

Pasi mësoi për blerjen e Turi nga Apple, gjithashtu doli se kompania Manzanita do të kërkonte të zgjeronte praninë e saj në Seattle dhe se synimet e saj ishin të blinin një kompleks zyre me kapacitet për rreth 2.300 punonjës. Kjo do të ishte një rritje e konsiderueshme në zonë në lidhje me vëllimin e punonjësve që Apple mban atje.

Apple tashmë përdor të mësuarit në makinë në shumë prej produkteve të saj (Siri, Apple Pencil, iPad Pro ose iOS 10) që tani e tutje do të përfitojnë nga posedimi i kësaj pajisje ekskluzivisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.