Apple mbetet lider i një tregu tabletësh në rënie të vazhdueshme

iPad-Pro-05

Tregu global i tabletave është në rënie të vazhdueshme. Ky është një realitet që ka zgjatur për më shumë se dy vjet dhe që nuk duket se po kthehet në drejtim të kundërt, të paktën jo në të ardhmen e afërt.

Të gjithë prodhuesit, me përjashtimin e vetëm të Amazon dhe Huawei, kanë parë rënien e shitjeve vjetore të tabletave. Dhe ndërsa iPad i Apple nuk është lënë jashtë kësaj tendence, ai përsëri mund të krenohet me shitjet kryesore.

IPad udhëheq tregun global të tabletave, por me nuanca

Tregu për tableta, si tregu për orët inteligjente, është në gjendje pa interes. Pavarësisht nga ndryshimet e mëdha, të dy përjetuan një periudhë bumi, madje edhe bum, pas së cilës shitjet filluan të bjerë. Shkaqet, për arsye të dukshme, janë të ndryshme. Në rastin e tabletave, mund të jetë zhgënjimi i përdoruesve duke mos gjetur shërbimin e dëshiruar për ta. Ky premtim se ata mund të jenë zëvendësues të PC nuk duket se arrin dhe në praktikë, ato mbeten si pajisje për konsumimin e përmbajtjes në shumicën e rasteve.

E fundit raportojnë përgatitur nga konsulenca IDC rreth shitjeve të tabletave në të gjithë botën tregon se, megjithëse ky treg vazhdon të bjerë me një rënie prej 14,7% krahasuar me vitin e kaluar, Apple ende mbetet udhëheqësi i së njëjtës, madje rrit avantazhin e saj ndaj konkurrencës. Kjo është në thelb për shkak të dy leximeve të mundshme të rezultateve:

  • Leximi pozitiv: Apple ka shitur më shumë njësi iPad sesa konkurrentët e saj.
  • Leximi negativ: Apple ka rënë më pak se konkurrentët e saj (e cila gjithashtu ka anën e saj pozitive)

Në të vërtetë, sepse Megjithëse Apple mban udhëheqjen në tregun global të tabletëve, e vërteta është se shitjet e saj gjithashtu kanë rënë. Konkretisht, në tremujorin e tretë të vitit 2016 Apple ka shitur rreth 600.000 më pak njësi iPad sesa gjatë së njëjtës periudhë të një viti më parë, duke shkuar nga 9,6 milion njësi në 9,3 milion. Kjo, në vlera vjetore, do të thotë një rënie prej 6,2%.

E dyta është Samsung, rivali i tij kryesor, i cili ka përjetuar një rënie më të madhe nga 8,1 milion tableta të shitura në tremujorin e tretë të 2015 në 6,5 milion në të njëjtën periudhë të 2016. Kjo nënkupton që Koreja e Jugut trefishon rënien vjetore të iPad të Apple me 19,3% me pak

Rritjen më të madhe e përjeton Amazon e cila në një vit ka rritur shitjet e saj të tabletëve me 319,9%, megjithatë, shifrat e ulëta fillestare (0,8 milion njësi të shitura në tremujorin e tretë të vitit 2015) i japin asaj vetëm një pjesë aktuale të tregut 1,5%.

Pozicioni i katërt është për Lenovo që, ashtu si Apple dhe Samsun, gjithashtu ka përjetuar një rënie vjetore, në këtë rast, prej 10,8%, duke lënë pjesën e saj të tregut fikse në 6,0% në të gjithë botën.

Së fundi, Huawei Ajo zë pozicionin e pestë me një rritje vjetore prej 28,4% dhe një pjesëmarrje në tregun global të tabletave prej 3,7%.

tablet-global-treg

Dhe cila është situata brenda intervalit iPad?

Me gamën e iPad-it ekziston një kontradiktë e dukshme që tashmë e pamë gjatë tremujorit të mëparshëm. Edhe pse shitjet e iPad Pro kanë lejuar të rrisin fitimet nga familja iPad për shkak të çmimeve të tyre më të larta, ky raport i IDC tregon se Dërgesat iPad Air dhe iPad mini përbënin rreth dy të tretat e totalit gjatë tremujorit të katërt fiskal.

Në këtë aspekt është e nevojshme të theksohet se nuk janë të dhëna zyrtare pasi Apple nuk prish shitjet e iPad, por më tepër siguron të dhëna në tërësi të të gjitha modeleve që ka për shitje.

A duhet Apple të jetë e lumtur për këto shifra?

Epo, përgjigja për këtë pyetje është e ndërlikuar. Me sa duket është një arritje për të mbajtur udhëheqjen e një tregu që ka qenë në rënie për vite me rradhë, siç është gjithashtu fakti se shitjet e iPad bien me një ritëm më të ngadaltë sesa shitjet e konkurrencës, gjë që lejon rritjen e distancave. Por pa dyshim, realiteti është se shitjet vazhdojnë të bien dhe se si rezultat, si Apple ashtu edhe, në përgjithësi, pjesa tjetër e prodhuesve, nuk kanë qenë në gjendje, ose nuk kanë qenë në gjendje, të bindin konsumatorin për dobinë e tyre. të një produkti siç është tableta.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.