Apple mbush dyzet vjeç: 1996 - 2006

mollë-1996-2006

Këtu jemi përsëri, me këstin e tretë të këtij koleksioni prej 4 artikujsh që përmbledh historinë e Apple në seksione prej dhjetë vjetësh. Ne lamë pas dekadën më të vështirë të Apple, midis 1986 dhe 1996 përjetuam largimin e Steve Jobs nga kompania që ai themeloi për të kuptuar kthimin e tij të mëvonshëm me synimin për të parandaluar falimentimin e tij. Gjithçka për një letër, Apple nuk ka më diferencë dhe mediat në të gjithë botën kanë filluar ta konsiderojnë atë të vdekur. Ne ju tregojmë se si Apple edhe një herë u bë një nga kompanitë më të rëndësishme në botë falë inovacionit të Steve Jobs.

Kthimi i djalit plangprishës, 1997 fillimi i një epoke të re

Steve Jobs-

Aksionet nuk mund të binin më, drejtuesit i dhanë kompanisë të vdekurit dhe mediat nga e gjithë bota besuan saktësisht të njëjtën gjë. Në fakt të gjithë menduan kështu, përveç Steve Jobs, i cili në vitin 1997 u bë CEO i ri i kompanisë, filloi duke ristrukturuar linjën e produkteve, duke fshirë të gjitha dështimet nga faqja e dheut, madje edhe një produkt relativisht i ri si Newton PDA, i cili do të merrni më shumë se një argument, diçka "e mirë" që Steve ishte mësuar plotësisht. Epoka e dytë Jobs kishte filluar, ose ishte fillimi, ose lëshoi ​​fundin.

Microsoft kishte probleme serioze monopoli, Ligjet amerikane për këtë çështje kishin filluar t’i frynin veshin, kështu që, në një lëvizje të kthjellët (ose jo aq) biznesi, ai investoi 150 milion dollarë në aksione të Apple pa të drejtë vote, aksione që nuk vlejnë praktikisht asgjë në atë kohë. Për më tepër, një version i paketës më të famshme të zyrave në planet, Microsoft Office, do të ishte i disponueshëm në platformën Macintosh.

Jonathan Ive filloi të gdhendë historinë e tij

imac-1

Në vitin 1998 Apple shpenzoi atë që dukej si plumbi i saj i fundit, ishte kur prezantoi një kompjuter përpara kohërave të saj, një PC që la gjysmën e botës pa fjalë që nuk kishte parë kurrë diçka të ngjashme me të, iMac mbërriti. Pavarësisht nga luftimet midis ekipit të marketingut dhe Steve Jobs, i cili kishte këmbëngulur për të thirrur pajisjen MacMan.

Jonathan Ive prezantoi iMac, i cili shiti rreth një milion njësi në vetëm gjashtë muaj. Duke përfituar nga tërheqja Apple filloi të diversifikohej, softueri ishte shumë i rëndësishëm, kështu që ai bleu Macromedia me synimin për të hartuar iMovie për përdoruesin shtëpiak të Apple. Gjithçka kishte filluar të merrte një tonalitet tjetër, Apple ishte kthyer me më shumë forcë. Kështu u shfaq Mac OS X, një sistem operativ vulë e të cilit ka qenë gjithmonë stabiliteti dhe optimizimi.

Apple revolucionarizon botën e muzikës, iPod lind

Evolucioni i iPod

Më 23 tetor 2001, një produkt që do të revolucionarizonte botën erdhi në botë, lojtarët portativë të muzikës ishin në rritje, Apple e dinte atë dhe donte të krijonte "lojtarin" përfundimtar. IPod ishte një lexues dixhital audio, me një dizajn unik dhe të lëvizshëm, perfekt për xhepin. Një ndërfaqe përdoruesi që nuk është parë më parë e shoqëruar nga një disk i ngurtë që kishte 5 GB hapësirë ​​ruajtëse, e cila ishte pothuajse një sasi e pafund muzike për kohën. IPod ishte këtu për të qëndruar, duke u bërë muzikantja më e njohur në treg për vite dhe vite.

Vetëm dy vjet më vonë, për shkak të shpërthimit të epokës dixhitale, Apple hap Dyqanin e Muzikës iTunes, një dyqan muzikor dixhital i përputhshëm me iPod që ju lejonte të blini këngë për më pak se 0,99 dollarë. Kjo ishte një goditje serioze për piraterinë dhe mënyra më e lehtë për të marrë muzikë legalisht.

IPod do të shihte gamën e tij të rritet vazhdimisht, iPod Nano do të mbërrinte në 2005, i shoqëruar nga më i vogli dhe më i lëvizshmi nga të gjithë, iPod Shuffle. Më vonë, në vitin 2007 do të gjenim iPod Touch, një model i prekshëm, me të gjitha avantazhet e një iPhone, por pa një telefon.

Investimi në Softuer dhe Vallëzimin e Logos

Evolucioni i logove të Apple

Midis 1997 dhe 2006 Apple pësoi një varg logosh të papara më parë, të shkaktuara nga ekstravaganca e Steve Jobs.

Apple e dinte për të ardhmen e softuerit, njohuritë e gjera në dy fazat e krijimit (softuer-pajisje) i kanë lejuar Apple të ndërtojë pajisje shumë të optimizuara. Kështu që, bleu kompaninë Nothing Real në 2002 me synimin për të blerë Shake, një program përbërës muzikor që do të ishte pararendësi i GarageBand. Në 2006 lindi edhe BootCamp, një softuer që ju lejon të instaloni Windows XP dhe Windows Vista në pajisjet Mac lehtë dhe shpejt.

Ardhja e iMac, MacBook dhe bashkimi me Intel

Macbook-iMac

Që nga viti 2002 me mbërritjen e ekranit të sheshtë iMac gjejmë synimin e Apple për të unifikuar harduerin prapa ekranit, kështu që në vitin 2004 lindi iMac G5, një kompjuter fantastik që ishte unifikuar siç duhet pas ekranit dhe me një kamerë të integruar në internet, e cila do të ishte koncepti i iMac aktual.

Kështu, në 2006 Steve Jobs njoftoi bashkëpunimin midis Apple dhe Intel, lindi iMac Core Duo, një iMac me një procesor Intel, i cili arrin të ekzekutojë Windows XP. Ky iMac është i vetmi që është i aftë të ekzekutojë Mac OS X, Windows dhe Linux që e bën atë jashtëzakonisht të popullarizuar, me një çmim prej 795 €. Apple gjithashtu prezantoi MacBook në maj 2006, një laptop Apple me një shasi plastike të bardhë që tërhoqi vëmendjen e të gjithëve dhe gjithashtu kishte një procesor Intel. Gjithashtu në vitin 2006, në gusht, Apple publikoi gamën Mac Pro, një kompjuter desktop për mjedisin profesional të integruar nga hardueri më i fuqishëm në pajisjet Apple.

Dorëzimet e mëparshme:

Artikulli i fundit në koleksion do të mbërrijë në orën 19:00 pasdite., midis 2006 dhe 2016 gjejmë të gjitha më të mirat e Apple, iPad, iPhone dhe shumë më tepër. Do të të marrë malli?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Fulgencio Ochoa dijo

  Që nga viti 1996 ?? nuk dini si të shtoni -_- xDDD

  1.    Miguel Hernandez dijo

   Përshëndetje Fulgencio.

   Siç i thashë lexuesit të mëparshëm, në hyrje vërehet se është një sagë me katër këste, po kështu në fund, ku ka lidhje me dy këstet e mëparshme.

   Ju kujtoj se në orën 19:4 pasdite do të mund të shijoni këstin e 2006-të, nga 2016 në XNUMX, në rast se ju pëlqen.

   Të fala.

 2.   Aitor dijo

  40 vjet nga 96 në 06? Seriozisht, mbyllni blogun dhe përkushtojuni diçkaje tjetër. Në faqen e parë, atje, me dy topa.

  1.    Miguel Hernandez dijo

   Përshëndetje, aktualisht aftësia ime mendore më lejon të numëroj.

   Nuk mund të them të njëjtën gjë për aftësinë e tij të leximit Aitor, pasi që në fillim të artikullit është e qartë se është një sagë me 4 këste dhe kjo është e 3-ta.

   Sikur të mos mjaftonte, në fund të artikullit vërehet gjithashtu se është pjesa e tretë dhe është e lidhur me dy të mëparshmet në rast se ndonjë lexues i zellshëm i paqartë nuk i ka vërejtur dhe dëshiron të lexojë dy vëllimet e mëparshme. Kështu që ne do të mbajmë vendimin për ta mbajtur blogun të hapur.

   Ju kujtoj se në orën 19:4 pasdite do të mund të shijoni këstin e 2006-të, nga 2016 në XNUMX, në rast se ju pëlqen.

   Të fala.