Apple merr një gjobë tjetër prej 45.000 euro për pretendimin e shmangies së taksave

dyqan-mollë-rigjeneron-rrugë-rinovohet

Evazioni i pretenduar i taksave nga Apple përmes filialeve me qendër në Irlandë vazhdon të japë diçka për të folur dhe është se tani një gjykatës italian ka pranuar një zgjidhje që arrin në 45.000 € me përgjegjësin e njësisë irlandeze të Apple.

Kjo marrëveshje gjobë është pjesë e hetimit që prej vitesh është kryer nga Italia për akuzat se kompania ka ndaluar të paguajë të gjitha ose një pjesë të taksave për të cilat do të ishte e detyruar ligjërisht në Itali. si pjesë e një hetimi mbi pretendimet se kompania nuk ka paguar taksa në Itali.

Hijet e dyshimit ndaj Apple vazhdojnë

Siç raportohet nga agjencia e lajmeve Reuters, shefi i njësisë së Apple në Irlandë i cili ishte dënuar me gjashtë muaj burg ka parë që dënimi i tij të kthehet në një gjobë prej 45.000 euro (rreth 49.126 dollarë) si pjesë e një marrëveshje zgjidhjeje në lidhje me pretendimin e evazionit fiskal të ndërmarrjes së mollëve të kafshuara.

Procesi i hetimit përfundoi në Mars 2015. Të dhënat e zbuluara në këto hetime lejuan që Apple të akuzohej se kishte regjistroi fitimet e krijuara në Itali përmes një filiali të vendosur në Irlandë me një qëllim të qartë për të zvogëluar bazën e saj të të ardhurave të tatueshme dhe kështu të kursejë afër 900 milion euro gjatë periudhës midis viteve 2008 dhe 2013.

Në atë kohë, kompania iPhone nuk hezitoi të refuzojë dhe skualifikojë akuza të tilla kundër punonjësve të saj, duke argumentuar se ato ishin plotësisht të pabaza. Sidoqoftë, muaj më vonë, në dhjetor 2015, Apple më në fund arriti një marrëveshje sipas së cilës ra dakord t'i paguante shumën totale prej 318 milion euro Shtetit të Italisë. Kjo shumë përfaqëson vetëm një të tretën e asaj që kompania u tha të ketë dështuar të paguajë në taksat e korporatave për një total prej pesë vjetësh.

Pavarësisht kësaj, bazuar në ligjin italian, fakti që Apple ka arritur një marrëveshje dhe ka bërë një pagesë nuk konsiderohet pranim i fajit.

I njëjti burim i pazbuluar që siguroi këtë informacion i thotë Reuters se Prokurorët e Milanos që hetojnë akuzat kanë kërkuar gjithashtu që akuzat ndaj dy menaxherëve të filialit italian të kompanisë të hiqen..

Apple Italia është pjesë e rrjetit evropian të kompanisë që është i vendosur në Irlandë. Atje, Apple paguan një taksë dukshëm më të ulët sesa në vendet e tjera të Bashkimit Evropian. Irlanda ka një normë të taksës së korporatave prej 12,5% ​​për aktivitetet normale të biznesit, krahasuar me normën standarde prej 27,5% për Italinë.

Politikat e taksave të Apple në Evropë janë vënë nën vëzhgim intensiv për tre vitet e fundit. Kompania akuzohet se ka përdorur disa kompani filiale të vendosura në qytetin irlandez të Cork për të lëvizur para pa ndëshkime të konsiderueshme tatimore..

Pas një hetimi të gjatë që zgjati tre vjet, në gusht Komisioni Evropian vendosi që Apple kishte marrë ndihmë të paligjshme nga Irlanda në lidhje me taksat që duhej të paguante në vend. Rezultatet e hetimit treguan se Apple pretendohet se ka paguar midis 0,005% dhe 1% taksë në Irlandë midis 2003 dhe 2014, krahasuar me taksën aktuale të korporatave në atë vend që është 12,5%.

Drejtori i Përgjithshëm i Apple Tim Cook i quajti gjetjet "mashtrim politik total" dhe përshkroi normën e taksës 0.005% si një "numër të rremë". Në një letër të hapur për të gjithë përdoruesit, Cook tha se Apple është i bindur se vendimi "do të ndryshohet", por procesi i apelimit mund të zgjasë disa vjet në gjykatat evropiane. Apple ka thënë se është plotësisht në përputhje me ligjet ndërkombëtare të taksave dhe se është tatimpaguesi më i madh në botë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.