Apple mohon çmimet në Rusi

rusia-mollë

Disa ditë më parë ju informuam për ankesën që një qytetar kishte bërë para gjykatës së konkurrencës së vendit, ku deklaroi se të gjitha institucionet në të cilat mund të blihen iPhone 6s dhe 6s Plus ofrojnë saktësisht të njëjtin çmim. Aktualisht, përveç Apple Store në dispozicion në kryeqytetin e Rusisë, Moskë, ne mundemi gjeni 16 rishitës të shpërndarë në të gjithë vendin, Rishitës që ofrojnë saktësisht të njëjtin çmim si Apple Store për modelet iPhone të parashikuara në ankesë. Pas disa ditësh heshtje, kompania me qendër në Cupertino ka bërë një deklaratë për Reuters në të cilën pohon se kompania nuk ka rënë dakord për çmimet me të gjithë shitësit e autorizuar në vend dhe se ata mund të vendosin çmimin që duan për pajisjen.

Ashtu si është logjika, shitësit ofrojnë të njëjtin çmim si Apple Store për të qenë në gjendje të shesin këto pajisje në nivel lokal, dhe se përdoruesit ku nuk ka dyqane fizike të Apple nuk përdorin shërbimin në internet të kompanisë. Sipas Apple, një zëdhënës i kompanisë ka deklaruar:

Rishitesit e autorizuar mund të përcaktojnë çmimin që duan në të gjitha produktet e kompanisë që ata shesin si në Rusi ashtu edhe në botë.

Marrëdhënia e Apple me qeverinë nuk ka qenë aq e mirë sa do të dëshironte kompania që kur u hap dyqani online në vend. Shkurtin e kaluar, Presidenti rus Vladimir Putin njoftoi një plan për të rritur taksat e paguara nga kompanitë amerikane në vend, duke përmendur Google dhe Apple si objektiva specifikë.

Planet e ardhshme të Apple kalojnë nëpër hapni një qendër lokale riparimi në mënyrë që pajisjet e ndërmarrjes të riparohen që nuk mbulohen nga garancia siç është rasti i xhamit të ekranit të iPhone, iPad dhe iPod touch si dhe ekranit. Aktualisht, çdo përdorues që ka një problem të këtij lloji duhet të përdorë shërbime të palëve të treta nëse nuk dëshiron të detyrohet të blejë një pajisje të re.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.