Apple mund të jetë e interesuar të blejë Lyft, konkurrencën e Uber

konkurs-uber

Pasi investoi pak më shumë se 1.000 miliard dollarë në kompaninë kineze Didi ChuXing, e ashtuquajtura kineze Uber në fillim të këtij viti, duket se Kompania me qendër në Cupertino është e interesuar të marrë përsipër Lyft, Konkurrenca më e drejtpërdrejtë e Uber në tregun privat të taksive. Siç është raportuar nga The New York Times, Lyft ka zhvilluar disa takime me kompani të ndryshme për të negociuar një shitje të mundshme dhe Apple është ndër palët e mundshme të interesuara. Kompanitë e tjera që kanë treguar interes gjithashtu sipas këtij publikimi janë Google, General Motors, Amazon, Uber dhe Didi Chuxing.

Në disa raste kanë qenë kompani të tjera që kanë kërkuar të takohen me Lyft në përpjekje për të arritur një marrëveshje shitje, por duket se në rast se ajo është shitur, kompania që ka më shumë fletëvotime për ta marrë atë do të ishin General Motors.

Negociatat midis Lyft dhe General Motors kanë përparuar shumë, pavarësisht nga fakti se ajo kurrë nuk ka bërë zyrtarisht ndonjë ofertë me shkrim për të blerë kompaninë, sipas njerëzve të lidhur me negociatat dhe Lyft nuk ka arritur ende të gjejë një blerës që ju e dëshironi.

Lyft aktualisht nuk është në telashe financiare pasi ka një tampon prej 1.400 miliardë dollarësh, kështu që kompania mund të vazhdojë të funksionojë e pavarur dhe nuk ka nevojë të blihet nga ndonjë kompani, të paktën tani për tani.

Faktori më i rëndësishëm në këto negociata është çmimi i shitjes që kompania duket se e konsideron. Janarin e kaluar, Lyft u vlerësua me 5.500 miliardë dollarë. Moreshtë më se e mundshme që Lyft po konsideron një blerje për të qenë në gjendje të konkurrojë me ju me Uber. Pavarësisht se ka bashkëpunuar me Didi ChuXing në përpjekje për të mposhtur Uber, Uber ende ushtron një ndikim të veçantë në mesin e përdoruesve falë pjesërisht lehtësisë së përdorimit të aplikacionit të saj për pajisjet mobile.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.