Apple mund të aktivizojë oksimetrin në orën e Apple për shkak të COVID-19

Oksimetër

Ne e kemi ditur për një kohë të gjatë që sensorët në Apple Watch janë të aftë të matin niveli i oksigjenit në gjak të përdoruesit tuaj. Ato janë të njëjtat që llogaritin rrahjet e zemrës, të cilat kanë funksionuar nga Apple Watch origjinal.

Ajo që ne nuk e dimë është pse dreq Apple nuk zbaton në watchOS matja e oksigjenit në gjak, nëse e dimë që ora është e aftë ta matë atë. Nuk mendoj se është sepse të dhënat nuk janë të besueshme. Ne kemi qenë me sensorin në orë për pesë vjet, dhe nëse do të ishte për atë, ata do të kishin mjaft kohë për të korrigjuar sistemin deri tani. Unë mendoj se është disi burokratike me institucionet mjekësore. Diçka e ngjashme tashmë ka ndodhur me EKG.

Prej kohësh është përfolur se Apple Watch është i aftë të shfaqë nivelet e oksigjenit në gjak. Sipas disa raporteve aktuale të pakonfirmuara, Seria Apple Watch 6 do të ketë të aktivizuar funksionin e oksimetrit.

Një postim në Twitter nga Nikias Molina pretendon se Apple Watch 6 do të përfshijë një oksimetër impulsi. Kjo mat sasinë e oksigjenit të bartur nga qelizat e kuqe të gjakut. Për përdoruesit që praktikojnë sporte, ky informacion do të jetë shumë i dobishëm. Pandemia e koronavirus ka rritur një vëmendje të papritur për këtë rol të ri të mundshëm.

COVID-19 i lumtur ndikon në mushkëri, dhe a Rënia e nivelit të oksigjenit në gjak mund të përdoret si paralajmërim i hershëm se dikush është i infektuar. Gjithashtu, njerëzit që e trajtojnë veten në shtëpi mund të përdorin një oksimetër impulsi për të përcaktuar nëse duhet të shtrohen në spital. E gjithë ndihma është pak.

Ky pretendim ka shumë themel dhe ndoshta një zgjidhje së shpejti. Në Mars, 9to5Mac gjoja gjente një referencë për leximet e ngopjes së oksigjenit në gjak në të famshmen Kodi iOS 14 e cila u zbulua dhe e cila pritet të debutojë këtë vjeshtë në të njëjtën kohë me Apple Watch Series 6.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.