Apple përparon prezantimin e rezultateve të saj financiare me dy ditë

prezantim-rezultate ekonomike-mollë-q4

Javën e kaluar djemtë nga Cupertino shpallën datën në të cilën Tim Cook do të paraqesë para investitorëve shifrat e biznesit për tremujorin e fundit fiskal të kompanisë, TM4, i cili korrespondon me tremujorin e tretë të vitit aktual. Data e zgjedhur fillimisht ishte 27 tetor, por duket se ajo datë nuk i përshtatet Apple dhe ka vendosur ta përparojë atë dy ditë, kështu që do të jetë 25 tetori tjetër kur më në fund do të jemi në gjendje të dimë se sa iPhone, iPad dhe Mac pajisja është shitur. Kompania si në tremujorin e fundit dhe gjatë gjithë vitit fiskal, i cili përfundoi në 30 shtator.

Nuk është hera e parë që Apple ndryshon datën në të cilën njofton rezultatet financiare pasi të jenë publikuar. Gjashtë muaj më parë, Apple gjithashtu ndryshoi datën e njoftuar fillimisht për të informuar investitorët. Me atë rast ndryshimi u motivua nga kremtimi i një memoriali për Bill Campbell, i konsideruar një legjendë në Silicon Valley dhe i cili ishte anëtar i bordit të drejtorëve të Apple.

Në këtë konferencë për të prezantuar rezultatet financiare Apple të njoftojë njësitë e shitura të pajisjeve të saj kryesore: iPhone, iPad dhe Mac (nga Apple Watch ne ende nuk do të dimë njësitë e shitura që nga fillimi i tij) si dhe shifrat e biznesit që kompania ka lëvizur si në muajt e fundit ashtu edhe gjatë vitit fiskal.

Në tremujorin e mëparshëm, Apple postoi të ardhura prej 42,4 miliardë dollarë, shitje të iPhone prej 40,4 milion, iPad 9,9 milion dhe Mac 4,2 milion. vlerësimet e shitjeve dhe të ardhurave që kompania mund të njoftojë më 25 tetor:

 • Të ardhura ndërmjet 45,5 dhe 47,5 miliardë.
 • Marzhi i fitimit ndërmjet 37,5 dhe 38%.
 • Shpenzimet operative ndërmjet 6,05 dhe 6,15 miliardë lekë.
 • Shpenzime të tjera: 350 milion.
 • Shkalla e taksave: 25,5%.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.