Apple patenton një sistem të kontrollit HomePod me kamerë të integruar

Kontrolli i ri i shikimit të patentuar të Apple për HomePod

HomePod është altoparlanti inteligjent nga Big Apple që pa dritën e diellit në qershor 2017. Më shumë se tre vjet më vonë, Apple na prezantoi me vëllain e saj të vogël: Homepod mini. Ky altoparlant i fuqishëm ruan të gjitha përfitimet e HomePod origjinal në një gjurmë të vogël. Sidoqoftë, inovacioni në nivelin e harduerit duhet të përparojë nëse Apple dëshiron të përjetësojë mbështetjen e përdoruesit për një produkt të tillë. Patenta e fundit nga Apple tregon atë që ata e kanë quajtur 'Kontroll nga shikimi', një sistem kontrolli i ndërmjetësuar nga kamera që mund të përfshihet në gjeneratën e ardhshme të altoparlantit inteligjent të Apple.

Kontrollimi i HomePod me shikimin tuaj mund të jetë së shpejti i mundur

Kjo patentë i referohet kontrollit të pajisjeve elektronike. Në disa shembuj, pajisja elektronike përdor informacionin e vështrimit për të aktivizuar një asistent dixhital. […] Elektronika përdor informacionin nga vështrimi për të identifikuar një pajisje të jashtme mbi të cilën mund të veprojë. […] Pajisja elektronike ofron një tregues që bën dallimin midis altoparlantëve të ndryshëm.

Ky është përshkrimi i përdorur nga Apple për të përcaktuar atë patentë e re 'Kontrolli i pajisjes duke përdorur informacionin e vështrimit ' e cila u regjistrua më 8 dhjetor në Zyrën e Patentave dhe Markave të Tregjeve të Shteteve të Bashkuara. Kjo patentë e re lë të kuptohet se cila mund të jetë e ardhmja e HomePod e Apple. Integrimi i a kamera në altoparlantin inteligjent do të lejonte sistemin operativ të përfshinte variabla të rinj për të përmirësuar trajtimin e produktit së bashku me Siri.

HomePod dhe HomePod Mini marrin iOS 14.2.1
Artikulli i lidhur:
IOS 14.2.1 është tani në dispozicion për HomePod dhe HomePod Mini

Tre supozime të qarta se çfarë do të përfshinte kjo teknologji janë treguar gjatë shpjegimit të gjerë të patentës. Para së gjithash, kjo do të lejonte pushtetin zbulojë se kush po flet dhe të lejojë qasjen në informacion ose jo. Kjo është, një Face ID e maskuar në një altoparlant inteligjent që do t'ju japë mundësinë e përdorimit në të ose jo. Së dyti, identifikimi i produkteve me të cilat ndërveprojnë: zbulimi automatik i produkteve të pajtueshme me HomeKit, për shembull, duke përdorur teknologjinë ARKit.

Dhe së fundmi, zbulimi i personit që po flet në rast se ka disa njerëz dhe kërkesat bëhen si: 'Hej Siri ndezi këtë dritë'. Në këtë rast, përdoruesi do të tregonte ose shikonte produktin në fjalë që do të lidhej me sistemin përmes HomeKit. Në këtë rast, zbulimi i përdoruesit, zbulimi i llambës dhe performanca e veprimit do të përzihen përfundimisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.