Apple punon shumë për t'i dhënë Siri një gjuhë më natyrale

Siri iOS 10

Siri është ende një asistent virtual me një gjuhë mjaft "robotike", përkundër faktit se në iOS 10 u panë përmirësime të vogla që na bënë të mendojmë se Apple po punonte shumë për të, realiteti është se ajo ende nuk jep shumë "hit "rreth. Nga ana tjetër, Google me Asistentin e saj të Google ka arritur nivele mjaft të larta të natyrshmërisë përpara të cilave Apple do të ketë vështirësi për të arritur. Sipas informacionit të fundit, Apple po punon fshehurazi në një zyrë në Cambridge (Mbretëri e Bashkuar) për të bërë që Siri të trajtojë një gjuhë shumë më natyrale sesa zotëroni aktualisht.

Fajtorët e rrjedhjes kanë qenë, si pothuajse gjithmonë, djemtë e Insider biznesit, të cilët janë bërë të vetëdijshëm për ekzistencën e një zyre sekrete në Kembrixh. Kjo zyrë sekrete ka më pak se tridhjetë punonjës, shumica e tyre vijnë nga kompania VocalIQ, e fituar kohët e fundit nga Apple (më konkretisht në vitin 2015) për shumën jo të pakonsiderueshme prej 100 milion dollarësh. Kjo kompani që përmendëm ishte një kompani fillestare kushtuar sistemeve të njohjes së zërit.

Duket se Apple synon të përfshijë disa nga teknologjitë e VocalIQ në Siri, dhe për këtë ai ka vendosur që punonjësit e ndërmarrjes të vazhdojnë të punojnë së bashku, gjë që u ka dhënë atyre një rezultat kaq të mirë. Ajo që ne nuk e dimë është pse ata kanë vendosur një zyrë sekrete, në vend që të instalojnë punonjësit e rinj në ndonjë nga ambientet ekzistuese. Sidoqoftë, ata mund të jenë në pritje të zhvendosjes në objektin e ri që Apple po rinovon në Londër, një nga qendrat e ardhshme nervore të kompanisë.

Kjo betejë midis Amazon, Google dhe Apple për njohjen e zërit dhe asistentëve virtualë duket se sapo ka filluar. Për fat të keq, nuk është një teknologji nga e cila shfrytëzuesit përfitojnë shumë rregullisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.