Apple punon në një sensor të ri 3D për kamerën e pasme

Kamera IPhone 7 Plus

Apple po zhvillon një teknologji të Zbulimi i thellësisë 3D për kamerën e pasme në mënyrë që ta përfshijnë atë në Prodhimi i iPhone 2019, sipas një raporti të ri nga Bloomberg e cila sapo u botua. 

Sistemi i sensorit 3D do të jetë i ndryshëm nga ai që gjendet në kamerën e përparme të iPhone X dhe thuhet se do të jetë hapi tjetër i madh për ta bërë smartphone-in një pajisje kryesore kur bëhet fjalë për realitetin e shtuar.

Apple po vlerëson një teknologji të ndryshme të cilat aktualisht përdoret në sistemin e sensorit TrueDepth që është i integruar në kamerën e përparme të iPhone X. Sistemi ekzistues bazohet në një teknikë të strukturuar të dritës që projekton një model prej 30,000 pikash lazer në fytyrën e përdoruesit dhe mat shtrembërimin për të gjeneruar një imazh të saktë 3D që përdoret për vërtetimin e përdoruesit. Sensori i planifikuar për kamerën e pasme do të përdorte një "qasje të kohës së fluturimit" që llogarit kohën që duhet për një lazer për të kërcyer nga objektet përreth për të krijuar një imazh tre-dimensional të mjedisit.

Kamera ekzistuese TrueDepth do të vazhdojë të përdoret në pjesën e përparme të iPhone-ve të ardhshëm, ndërsa sistemi i ri do të siguronte aftësinë më të përparuar të zbulimit 3D me sistemin "koha e fluturimit" në kamerën e pasme, sipas burimeve të konsultuara. Bisedimet me prodhuesit tashmë janë duke u zhvilluar dhe përfshijnë Infineon, Sony, STMicroelectronics dhe Panasonic. Testet thuhet se janë ende në fazat e hershme dhe mund të përfundojnë duke u përdorur në telefona.

Me lëshimin e iOS11, Apple prezantoi kornizën e softuerit ARKit që mundëson zhvilluesit e iPhone krijoni përvoja të realitetit të shtuar në aplikimet tuaja. Shtimi i një sensori 3D të pasëm mund të rrisë teorikisht aftësinë e objekteve virtuale për të bashkëvepruar me mjediset dhe për të rritur iluzionin e qëndrueshmërisë. Apple thuhet se vuante nga çështjet e prodhimit kur prodhonte sensorin në iPhone X, pasi përbërësit e përdorur në kompletin e sensorëve duhet të mblidhen me një shkallë të lartë saktësie. Sipas Bloomberg, ndërsa teknologjia "koha e fluturimit" përdor një sensor imazhi më të përparuar se ai ekzistues në kamerën e përparme të iPhone X, nuk kërkon të njëjtin nivel saktësie gjatë montimit. Kjo mund të bëjë që një sensor 3D me pamje të pasme të prodhohet më lehtë në vëllim të lartë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.