Apple punon në një rast baterie pa Rrufe

Apple është ende e vendosur në përputhje me të gjitha thashethemet për të lançuar një iPhone pa një lidhës Rrufeja në një periudhë afatmesme, gjë që do të detyronte të ndryshonte shumë pajisje të tjera, përfshirë rastin e Baterisë Smart. Epo në Cupertino ata tashmë po punojnë saktësisht në këtë rast të ri pa lidhësin e Rrufesë.

Duket e pashmangshme që në një ose dy vjet iPhone i ri mund të mbërrijë pa një lidhës Rrufeja. Apple duket se heziton të ndryshojë lidhësin e saj me USB-C që rregullatorët duan ta detyrojnë atë, dhe në vend të kësaj do të zgjidhte të eleminonte çdo lloj porte nga smartphone. Sado e menduar të duket, nuk është hera e parë që bëni një lëvizje të tillë, vetëm mos harroni se iPhone nuk ka më fole kufjesh. Por kjo lëvizje nuk është vetëm një ndryshim i madh për vetë iPhone, gjithashtu ndikon në pajisje të panumërta që do të pushonin së punuari dhe do të duhej të ridizenjoheshin për t'u përputhur me iPhone-in e ri. Dhe një nga ato pajisje do të ishte Rasti i Baterisë Smart, kutia e baterisë së Apple.

Aktualisht Rasti i Baterisë Smart mund të rimbushet me karikim pa tel ose përmes lidhëses Rrufeja femërore që ka integruar. Rasti transmeton ngarkesën në iPhone përmes një tjetër lidhës mashkulli Rrufe që përfshin. Nëse iPhone nuk ka Rrufe, si do ta transmetonte Rasti i Baterisë Smart energjinë e tij në smartphone? Apple ka menduar për zgjidhjen që do të përbëhej nga një sistem spiral i dyfishtë që do të lejonte karikimin të rimbushej dhe kaseta të rimbushte iPhone, në të dy rastet duke përdorur teknologjinë Qi. Sistemi do të ishte më kompleks se ky, pasi që në rast se çështja zbulon se iPhone vendoset në të, ngarkesa që do të merrte rasti do të transmetohej direkt në iPhone.

Artikulli i lidhur:
Kthejeni CarPlay në wireless falë CPLAY2air

Ky është vetëm një detaj i vogël i asaj që do të bënte një iPhone pa Rrufe, dhe do të kishte ende shumë pyetje pa një përgjigje të qartë. Çfarë do të ndodhte me automjetet me CarPlay me kabllo? Ka mundësi për ta bërë atë pa tel, por ato janë "jashtë rekord". Dhe si t'i zgjidhim kohët e gjata të karikimit duke përdorur teknologjinë wireless? Vetëm koha do të zbulojë shumë nga këto të panjohura.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.