Apple shpjegon pse hoqi Dash dhe pjesën tjetër të aplikacioneve nga i njëjti zhvillues

Dash jashtë App Store Këto ditë heqja e një aplikacioni të dy nga App Store dhe Mac App Store. Eshte per Vizë lidhëse, një aplikacion me shumë sukses në dyqanet e aplikacioneve të Apple por që, sipas Tim Cook dhe kompanisë, do të kishte arritur një famë të tillë duke përdorur teknika mashtruese. Pasi zhvilluesi shkroi në blogun e tij se ai nuk e dinte se çfarë po ndodhte, Apple ka vendosur të zhvendosë skedën duke shpjeguar pak më thellë arsyet që e çuan atë të ndërmarrë veprime kundër zhvilluesit.

Sipas Apple, zhvilluesi kishte dy llogari dhe 25 aplikacione në total. Deri më tani, gjithçka normale. Problemi është se nuk kishte mbi 1.000 rishikime mashtruese, ndër të cilët kishte shumë për të folur mirë për aplikimet e tyre. Por ka ende diçka që e përkeqësoi situatën: zhvilluesi ishte gjithashtu përgjegjës për të shkruar komente negative për aplikimet e konkurrencës së tij.

Zhvilluesi i Dashit shkruajti 1.000 komente të mashtrimit

Gati 1.000 rishikime mashtruese u zbuluan në dy llogari dhe 25 aplikacione nga ky zhvillues, kështu që ne i hoqëm aplikacionet dhe llogaritë e tyre nga App Store.

Ne ju paralajmëruam që të përpiqeni ta ndaloni atë dhe u bënë përpjekje për të zgjidhur problemin me zhvilluesin, por pa sukses. Ne do të heqim llogaritë e zhvilluesve për rishikim dhe mashtrim në vlerësim, përfshirë veprimet e krijuara për të dëmtuar zhvilluesit e tjerë. Kjo është një përgjegjësi që ne e marrim shumë seriozisht, për të mirën e të gjithë klientëve dhe zhvilluesve tanë.

Në fillim, Zhvilluesi i Dash tha që nuk dinte se çfarë po ndodhte dhe ai mohoi gjithçka që Apple tha, por dje ai pranoi se kishte qenë duke biseduar me zëdhënësit e bllokut. Në fakt, ai regjistroi dhe ai botoi biseda e fundit me Apple, në të cilën ata nga Cupertino i kërkuan atij të shkruante një shënim në blogun e tyre duke pranuar gabimet e tyre. Zhvilluesi gjithashtu thotë se ai lejoi një llogari tjetër të përdorë kartën e tij për të kryer disa transaksione dhe kjo është arsyeja pse llogaritë ishin të lidhura, diçka për të cilën ai nuk ishte në dijeni.

Në çdo rast, nëse besojmë se çfarë thotë zhvilluesi, nuk mund të themi se është krejtësisht faji i tij, por mendoj se botimi i një bisede private me një zëdhënës të Apple nuk është mënyra më e mirë për të provuar të ktheheni në App Store ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.