Apple tani mund të shesë energjinë e tepërt që merr nga impiantet e saj diellore

fushat-panele diellore

Angazhimi i Apple për mjedisin është i njohur për të gjithë përdoruesit e kompanisë me bazë në Cupertino. Apple ka disa termocentrale diellore me të cilën furnizon energji elektrike kryesisht në qendrat e saj të të dhënave. Por energjia e prodhuar nga këto impiante me panele diellore është më se e nevojshme për të përmbushur nevojat e kompanisë dhe qershorin e kaluar ai krijoi një kompani të re të quajtur Apple Energy LLC, me të cilën ai kërkoi një leje për të qenë në gjendje të tregtonte energjinë e tepërt në tregu i energjisë elektrike. Një muaj pas kërkesës, Komisioni Federal i Energjisë i Shteteve të Bashkuara sapo i ka dhënë leje Apple për të shitur të gjithë tepricën e energjisë elektrike që prodhon me çmimet e tregut.

Pas marrjes së këtij miratimi, Apple tashmë mund të fillojë të shesë energji të tepërt gjeneruar në parqet e saj diellore të vendosura në Nevada, Arizona dhe California. Siç kemi mundur të lexojmë në SiliconBeat, i cili ka publikuar lajmin:

Rregullatorët federalë të energjisë miratuan kërkesën e Apple të Enjten e kaluar për të filluar shitjen e energjisë së tepërt me çmime të tregut company Kompania e teknologjisë ka kapacitet gjenerues prej 20 megavat në Nevada, 50 megavat në Arizona dhe 130 megavat në Kaliforni. Kjo e fundit, ajo në Kaliforni, është e aftë të furnizojë energjinë e nevojshme për dhjetëra mijëra shtëpi. Përveç kësaj, Apple do të bashkojë forcat me First Solar për të siguruar një pjesë të kësaj energjie të tepërt për apartamente të reja të parashikuara në juglindje të Monterey County, California.

Por përveç këtyre bimëve duhet të shtojmë edhe 14 megavat energji elektrike që do të prodhojë panelet diellorë të vendosura në objektet e reja që Apple do të inaugurojë në fillim të vitit dhe që aktualisht e njohim si Campus 2, një punë që, siç e kemi parë në videon e fundit, vazhdon të përparojë me një ritëm të mirë .


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.