Moshi Deep Purple, një sterilizues ultraviolet portabël

Moshi ka nisur një projekt në Kickstarter me të cilin mund të marrim një fantastik sterilizues ultraviolet portabël (UVC) me të cilin të lëmë të gjithë aksesorët tanë pa viruse dhe baktere, dhe se tani mund të ketë me një çmim të madh.

Me pandeminë COVID-19, dezinfektimi i duarve dhe sipërfaqeve është bërë një rutinë më e ditës sonë të ditës. Por a keni menduar se çfarë ndodh me aksesorët që mbani në xhep dhe me të cilat merreni çdo ditë? Telefoni celular, çelësat e makinës, çelësat e shtëpisë, portofolin ... janë elementë që shpesh i lëmë në tavolina dhe sipërfaqe të tjera, dhe për këtë arsye mund të kontaminohet me të gjitha llojet e baktereve dhe viruseve. Përveç kësaj, në shumicën e rasteve ato janë elementë që nuk mund të dezinfektohen me zbardhues ose alkool pa i dëmtuar ato.

Prandaj rritja e sterilizuesve ultravjollcë. Këto pajisje përdorin rrezatimin ultraviolet të tipit C (UVC) për të shkatërruar të gjitha llojet e mikrobeve, viruseve dhe baktereve, nga pajisjet tona. Ky rrezatim sulmon drejtpërdrejt ADN-në e mikrobeve dhe është plotësisht i pastër, duke mos lënë mbetje ose dëmtuar pajisjet elektronike. Deep Purple është një sterilizues UVC që Moshi ka hedhur në platformën e financimit të turmës Kickstarter dhe që ka disa virtyte që e bëjnë atë të ndryshëm nga pjesa tjetër e sterilizuesve që mund të gjeni në treg.

Një nga këto ndryshime është se arrin sterilizim të plotë, pa njolla të verbra. Falë një platforme të vogël transparente në të cilën vendosim artikujt që duhen sterilizuar dhe platformës reflektuese Teflon, rrezatimi UVC arrin në të gjitha pikat, pa lënë asnjë sipërfaqe me mikrobe. Në këtë mënyrë ne mund ta vendosim iPhone-in tonë brenda kutisë dhe ta heqim atë plotësisht të pastër nga mikrobet. Përveç kësaj, Moshi ka menduar për gjithçka dhe ka krijuar një sterilizues të palosshëm të tipit "origami" që e bën të lehtë marrjen e tij kudo. Operacioni kryhet përmes një kabllo USB-C që mund ta lidhim me çdo karikues ose bateri të jashtme.

Si mekanizma sigurie, ai ka një sensor të dritës që zbulon se kapaku hapet direkt fik dritën UVC në mënyrë që të jeni të sigurt se nuk do t'ju dëmtojë. Një bojë e ndjeshme ndaj rrezatimit UVC shërben si një tregues që sterilizimi ka përfunduar diçka që zgjat rreth katër minuta. Kapaku me mbyllje magnetike plotëson të gjitha masat e sigurisë së këtij sterilizuesi portabël.

Projekti tashmë ka siguruar më shumë sesa fondet e nevojshme për të përfunduar, por akoma mund të gjenden në faqen e internetit të Kickstarter (lidhje) me një çmim më të ulët se ai që do të dalë në shitje për publikun pasi të mbarojë fushata, e cila ka vetëm dy javë të mbetura. Çmimi i tij në Kickstarter është 119 dollarë ndërsa çmimi i tij me pakicë do të jetë 150 dollarë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.