Kërkimi Visual i iOS 15 fillon të funksionojë në Spanjë

Kërkimi vizual i iOS 15 që tregon Alhambra

Beta e fundit e iOS 15.4 lë gjurmë të një risi e iOS 15 që nuk ishte parë ende jashtë Shteteve të Bashkuara. Visual Finder, i cili identifikon objektet në fotot tuaja, është tashmë i disponueshëm për disa në Spanjë dhe kështu funksionon.

Apple prezantoi iOS 15 qershorin e kaluar me një numër të mirë funksionesh të reja, megjithëse disa prej tyre nuk ishin të disponueshme në fillim. Ky është rasti i të ashtuquajturit "Visual Search" ose "Visual Lookup" që u lançua vetëm në anglisht dhe brenda Shteteve të Bashkuara. DHEKjo veçori është që iPhone rishikon fotot në galerinë tuaj duke kërkuar vende interesante, të tilla si monumente dhe vende të tjera me interes, bimë, kafshë dhe vepra arti.. Pasi të identifikohen këto fotografi, ato etiketohen dhe ju tregon informacionin mbi përmbajtjen e tyre.

Raportimi vizual i kërkimit mbi bimët dhe kafshët

Mund të kontrolloni në foton e kokës se si e identifikon një monument si "Alhambra", ose në këtë imazh se si e etiketon bimën si "Ciklamen" dhe qenin si "Labrador". Këto janë fotografi të marra në kohë të ndryshme, dhe megjithëse ajo nga Alhambra është më e fundit dhe e bërë me iPhone 13 Pro Max dhe iOS 15 të instaluar tashmë, ajo nga kati përdhes është bërë me një iPhone 11 Pro Max, dhe ajo nga qeni nuk mori as një iPhone. iPhone shqyrton të gjitha fotot në galerinë tuaj, pavarësisht datës ose pajisjes me të cilën janë bërë.

Për të parë këtë informacion, duhet të klikojmë në "i" që shfaqet në fund të ekranit kur shikojmë një fotografi, ose të rrëshqasim lart. Më pas do të na tregojë informacione si pajisjen me të cilën është kryer, objektivin e përdorur, vendndodhjen... dhe në rast se ka një identifikim të kënaqshëm, Një buton "Konsulto" do të shfaqet pikërisht poshtë fotos që duhet të shtypni për të parë se çfarë ka identifikuar. Kur ju tregon informacionin, ai do t'ju ofrojë lidhje për ta zmadhuar atë dhe imazhe të ngjashme nga interneti.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.