A mund të instalohet iOS 10 në iPhone 4s? Dhe në iPhone 5?

Iphone 4s

Terminalet që kanë qenë në treg më të gjata janë zakonisht ato herët a vonë ata mbeten pa mbështetje nga kompania. Por gjithçka varet nga prodhuesi. Të gjithë e dinë mbështetjen e tmerrshme të ofruar nga të gjithë prodhuesit e Android për pajisjet e tyre, mbështetje që ndonjëherë mbaron pas vitit të parë të jetës së terminalit.

Për fat të mirë pajisjet e prodhuara nga Apple, janë mbështetur nga Apple për disa vjet, derisa të vijë momenti në të cilin lajmet dhe kërkesat e nevojshme që operacioni të jetë i qetë, e detyrojnë kompaninë t'i tërheqë ato nga tregu, duke i lënë ata pa mbështetje.

iOS 7 ishte versioni i fundit i pajtueshëm me veteranin iPhone 4, një terminal që në atë kohë është përdorur gjerësisht në shumë vende, veçanërisht në vendet në zhvillim. Funksionimi i përgjithshëm i këtij versioni të iOS ishte mjaft i paqëndrueshëm, gjë që na bëri të supozojmë se versioni i tetë i iOS nuk do të ishte i pajtueshëm me këtë terminal. Në fjalën kryesore në të cilën u prezantua iOS 8, Apple konfirmoi se iPhone 4 ishte pa mbështetje dhe do të duhej të jetonte ditët e tjera me iOS 7.

pajisje të pajtueshme-ios-10

Javë para lëshimit të iOS 9, përsëri filluan të qarkullojnë zëra për mundësinë që ky version i iOS nuk është i pajtueshëm me iPhone 4s, Që nga versionet e para të iOS 8, terminali ishte bërë një peshë e vërtetë letre, si iPad 2 dhe iPad Mini. Për fat të mirë, azhurnimet që kompania po niste përmirësuan shumë funksionimin e versionit të tetë të iOS.

Ardhja e iOS 9, ku sipas Apple ata ishin përqendruar në përmirësimin e performancës dhe funksionimit në terminalet më veteranë, ishte një lehtësim për të gjithë përdoruesit e iPhone 4s dhe iPad 2, meqenëse operacioni ishte shumë i ngjashëm për sa i përket rrjedhshmërisë dhe performancës, sesa versionet e fundit të iOS 8.4.2, por gjithçka dukej se tregonte se do të ishte versioni i fundit i iOS që ata do të merrnin.

Sapo të mbaronte prezantimi i të gjitha lajmeve në iOS 10, kompania me bazë në Cupertino tregoi një listë të të gjithë terminaleve që do të ishin në përputhje me versionin e dhjetë të iOS 10 në të cilën mund të shihnim se si iPhone 4s, iPad Mini, iPad 2 dhe 3 së bashku me iPod touch të gjeneratës së 5-të u lanë jashtë të ciklit të azhurnimit. Por disa orë më vonë, kur Apple postoi të gjitha lajmet në lidhje me iOS 10 në faqen e saj të internetit (versioni Amerikan), ne mund të shihnim se si kompania kishte përfshirë terminalet që ishin hedhur në krye të fjalës.

njoftime te pasura-ios-10

Zhvilluesit ishin të parët që njoftuan se lista ishte shfaqur në faqen e internetit Nuk përputhej me fjalën kryesore pasi kontrolloi se si terminalet e vjetër nuk lejonin instalimin e beta-s së parë të iOS 10. Apple shpejt modifikoi listën e terminaleve të përputhshëm duke eleminuar termacionet që përmenda më lart nga ekuacioni. Kështu që iPhone 4s më në fund do të jetë pa mbështetje dhe nuk do të marrë iOS 10. Kjo nuk do të thotë që nëse zbulohet një defekt i madh sigurie, Apple nuk do të lëshojë një azhurnim për ta rregulluar, por ajo do të ndalojë marrjen e versioneve të reja të sistemeve operative që kompania fillon në të ardhmen, përfshirë iOS 10.

IPhone 5 nga ana e tij, terminali tjetër më veteran në listë sipas kohës në treg, por me të njëjtin pajisje si iPhone 5c që doli një vit më vonë, do të vazhdojë të marrë sistemet e reja operative për të paktën edhe disa vjet më shumë, cikli që kompania po ndjek vazhdon, duke lënë terminalet më veteranë pa mbështetje çdo dy vjet. Veçanërisht pajisja ime për të provuar beta është një iPhone 5, dhe unë duhet të pranoj që funksionimi i të paktën beta-s së parë është shumë i lëngshëm në krahasim me betat e para që kompania nisi iOS 9, që sugjeron që kompania vërtet ka punuar në përmirësimin e performancës dhe rrjedhshmërisë në terminalet e vjetra, pavarësisht nga fakti se shumë prej risive që do të vijnë nga dora e iOS 10 nuk do të jenë në dispozicion për shkak të kufizimeve logjike të pajisjeve të vjetra.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

14 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Henri dijo

  Përshëndetje, uroj të mund të provoja një metodë për të instaluar MacOS Sierra në një Mac Pro 2008
  regards

  1.    Paul Aparicio dijo

   Përshëndetje Henry. Nuk e kam provuar sepse nuk më duhej (do ta bëj në shtator), prandaj nuk jam i sigurt se do të funksionojë. Por ekziston një mjet i quajtur UniBeast (këtu i fundit http://www.tonymacx86.com/resources/unibeast-6-2-0.314/ ) që na lejon të instalojmë Mac në çdo kompjuter (unë e bëra atë në një Lenovo, por nuk më pëlqente të filloja të testoja konfigurimet vetë). Ideja është të bëni një "Hackintosh" duke përdorur një Mac të vërtetë.

   Meqenëse nuk e kam testuar, nuk jam i sigurt nëse do të keni nevojë për një Mac që mund të shkarkojë macOS Sierra, por ajo që do t'ju duhet është dikush që të ndajë skedarin e instalimit të macOS Sierra me ju për të krijuar USB të bootable me Unibeast. Nëse jeni me fat, do të jeni në gjendje të instaloni sistemin e ri në Mac tuaj dhe pasi që është një Mac i vërtetë, gjëra të tilla si Wi-Fi do të funksionojnë akoma për ju.

   Një përshëndetje.

 2.   Fitimtar dijo

  Përshëndetje, kam një pyetje që kam një iphone 5c zotëri, rekomandoni instalimin e beta-s? A është kjo, kam dëgjuar që bateria nuk zgjat

  1.    Salla Ignatius dijo

   Po e testoj në një iPhone 5 dhe jeta e baterisë është e njëjtë. Disa njerëz thonë ndryshe, por gjithçka varet nga sa kohë nuk e keni rivendosur telefonin nga e para, pasi mund të keni shumë aplikacione të mbetura që ndikojnë në jetën e baterisë.

  2.    David E Martinez dijo

   Nëse nuk mund ta shkarkoj kromin në telefonin tim 4s më thotë se duhet ta azhurnoj në 10.0

 3.   IOS 5 Përgjithmonë dijo

  Uffff nga i cili është ruajtur iphone 4s !!!

 4.   Deivis dijo

  pershendetje mund te azhurnoni ne 4s.

 5.   Liliana dijo

  a ka ndonjë mënyrë për të azhurnuar iphone 4s

 6.   Ivan dijo

  Unë nuk di për azhurnimin, nuk varet nga telefoni, përdor gjërat e domosdoshme dhe iPhone 4s është shumë i mirë, ka ato që duhen.

 7.   lao dijo

  Fat i mirë, bleva një iPhone 4S, nuk kisha pasur kurrë asnjë lloj pajisje mak, pyetja ime është se si ndikon kjo në azhurnimet e IOS? Dua të them, 4S nuk është më funksional për përditshmërinë e rrjeteve sociale dhe gjithë atë?

 8.   lalo dijo

  Fat i mirë, bleva një iPhone 4S, nuk kisha pasur kurrë asnjë lloj pajisje mak, pyetja ime është se si ndikon kjo në azhurnimet e IOS? Dua të them, 4S nuk është më funksional për përditshmërinë e rrjeteve sociale dhe gjithë atë?

  1.    Donald dijo

   Nëse burrat dhe kjo funksionon shpejt, unë do të marr flextore dhe do të shkarkoj gjithçka falas.

 9.   vic sainz dijo

  Tani mund të azhurnoni nga iphone 4s në ios 9.3 vetëm dhe në iphone 5 ios10.1, është e rëndësishme të lini hapësirë ​​të lirë pasi që ka vetëm 8 GB, do të duhet të fshini aplikacionet dhe më pas t'i azhurnoni më vonë me hapësirën e ngarkimit të aplikacioneve që ju përdorni më shumë

 10.   Henri dijo

  Si ta vendos iOS 10 në iPhone 4s xq? Nuk mund ta shkarkoj aplikacionin e kromit