Çfarë mund të presim nga Apple në 2018

Ne fillojmë një vit të ri dhe si zakonisht vendosim bastet tona në atë që mund të presim nga kompania më e rëndësishme në botë. Pasi mbylli një 2017 me drita dhe hije (secili i shpërndan ato), Apple përballet me një 2018 në të cilën do të duhet të vazhdojë të demonstrojë në tregjet dhe pabesueshmërinë që vazhdon të meritojë vendin e parë brenda kompanive më të rëndësishme në botë, dhe mbi të gjitha, më me ndikimin.

Produkte që u njoftuan por ende nuk do të lansohen në treg, iPad të rinj, iPhone të rinj, rinovimi i shumëpritur i gamës së kompjuterëve Mac me Mac Pro në ballë ... lista e detyrave në pritje është shumë e gjerë dhe ne duam të përmbledhim atë që me siguri do të shohim dhe atë që ne mund të shihte në këtë vit që fillon sot.

Çfarë do të shohim pa asnjë dyshim: HomePod dhe AirPower

Apple ka ende disa takime në pritje me përdoruesit e saj, me dy emra të përcaktuar në mënyrë perfekte: HomePod dhe AirPower. Një altoparlant në të cilin cilësia e zërit do të mbizotërojë mbi "inteligjencën" e tij dhe një bazë e karikimit induktiv që do të lejojë rimbushjen e njëkohshme të një iPhone, një Apple Watch dhe AirPods. Shpallur në 2017, ardhja e tyre në 2018 është e sigurt.

Festimi i HomePod do të jetë para së gjithash një folës dhe kur themi këtë, ajo që duam të themi me të vërtetë është se Apple nuk ka dashur të bëjë një pajisje në stilin e Amazon Echo ose Google Home. Apple dëshiron një pajisje me cilësi të jashtëzakonshme të zërit se është në gjendje të përcaktojë kushtet e dhomës në të cilën ndodhet dhe vendndodhjen e saj brenda asaj dhome për të rregulluar tingullin në ato rrethana dhe të na ofrojë cilësinë më të lartë të mundshme. Për këtë, ai ka 7 cicërima, secili me drejtuesin e vet, dhe një woofer 4 inç me fytyrë lart, përveç gjashtë altoparlantëve që do të kapin zërin tonë pa probleme.

Padyshim që ky altoparlant do të ketë gjithashtu Siri, dhe me ndihmësin e Apple mund të japim udhëzime vokale për të filluar të luajë muzikë ose të dërgojmë mesazhe me tekst, për shembull, por nuk do të ketë funksione aq të përparuara sa folësit e konkursit, gjë që nuk i ka pëlqyer shumë. Ai do të jetë i disponueshëm në të zezë dhe të bardhë dhe lançimi i tij ishte planifikuar për në vitin 2017, por Apple në minutën e fundit e vonoi atë deri në fillim të vitit 2018 pa datë të saktë. Çmimi i tij do të jetë 349 dollarë pa e ditur çmimin në vendet e tjera jashtë Shteteve të Bashkuara.

Baza AirPower e Apple do të jetë produkti i parë i këtij lloji nga kompania, e cila deri më tani ka lëshuar vetëm baza rrufe për iPhone. Kjo bazë e karikimit pa tel do të jetë në përputhje me standardin Qi, ashtu si njoftimet më të fundit nga kompania, e cila duket se më në fund vendosi të miratojë këtë standard të industrisë. Ai do të jetë i pajtueshëm me karikimin e shpejtë pa tel të iPhone dhe siç tregon imazhi do të jetë në gjendje të rimbush tre pajisje njëkohësisht. Vetëm iPbone më të fundit (8 dhe 8 Plus plus X), Apple Watch Series 3 dhe AirPods me kutinë e re të përputhshme (nuk është ende në dispozicion) mund të rimbushet nga kjo bazë. Ne nuk e dimë datën e saktë (fillimi i vitit 2018) ose çmimin, megjithëse thashethemet flasin për shumën jo të pakonsiderueshme prej 199 $ në Shtetet e Bashkuara.

IPad Pro i ri pa korniza

Sapo të mbarojmë me produktet që e dimë se do të arrijnë po ose po, ne fillojmë me thashethemet për lëshime të reja, dhe brenda këtyre thashethemeve iPad Pro janë protagonistë të shkëlqyeshëm. Pas lansimit të iPhone X me një ekran që zë pothuajse të gjithë pjesën e përparme të pajisjes, ka pak dyshime që iPad Pro do të jetë i pari që do të përfshijë këtë dizajn të ri. Sistemi i njohjes së fytyrës së Apple (Face ID) nuk do të mungojë në këto iPad të reja, madje thuhet edhe një Apple Pencil i ri i ridizajnuar. dhe ndoshta me funksione të reja. Shtë e qartë se ata do të përfshijnë procesorët e rinj A11 Bionic (ndoshta A11X siç bën zakonisht Apple me tabletët e saj).

Ajo që nuk dihet me siguri është ajo që Apple do të bëjë me madhësinë e ekraneve, pasi thashethemet janë kontradiktore. Disa thonë se Apple do të qëndrojë me madhësinë 10,5 inç, duke e bërë iPad më të vogël falë këtij dizajni të ri pa kornizë. Të tjerë thonë se ky ridizajn do të arrijë edhe 12,9 inç. Ajo që duket e qartë është se kompania do të vazhdojë të vërë bast në teknologjinë LCD për këto ekrane, pasi që ndryshimi në OLED do të ishte një sfidë e madhe në nivelin e prodhimit dhe një shtesë që Apple nuk dëshiron të aplikojë në tabletët e saj. Data e regjistrimit? Bastet flasin pas verës.

Një iPad më i lirë 2018

Apple na befasoi vitin e kaluar duke lansuar iPad 2017, tabletin më të lirë që kompania kishte lansuar deri në atë moment, në një përpjekje të qartë për të bindur njerëzit të rinovojnë tabletën e tyre ose ta zgjedhin atë në vend të opsioneve të tjera më të përballueshme në treg. Ky iPad 2017 përfshiu procesorin A9 i cili i dha asaj fuqi të madhe, por kishte pjesën e saj negative në ekran, e cila ishte një kthim prapa në modelet e mëparshme, si dhe në dizajnin e tij, gjithashtu më i trashë. Ndoshta disa nga këto probleme mund të zgjidhen me gjeneratën e ardhshme që Apple mund të shpallë këtë pranverë.

IPad 2018 madje mund të mposhtë rekordin e çmimit të paraardhësit të tij, duke filluar nga 259 dollarë., megjithëse kjo është një thashethem që nuk është dëgjuar shumë dhe që duket se është e vështirë të shihet e vërtetë. Ndoshta është përpjekja e fundit nga Apple për të rihapur një treg që ka rënë për shumë lagje dhe alternativa e vetme për të konkurruar me numrin e madh të tabletave të lirë me të cilët konkurrenca përmbyt raftet e dyqaneve.

Tre iPhone të rinj, dy madhësi të reja të ekranit

Apple lansoi iPhone X të shumëpritur këtë vit, duke përfituar nga përvjetori i XNUMX-të që kur u prezantua iPhone i parë. Pas muajsh spekulimesh nëse sensori i gjurmës së gishtit do të integrohej në ekranin prapa, Apple zgjodhi që përfundimisht të ndahet me Touch ID dhe të nisë një sistem të ri të njohjes së fytyrës, Face ID. Një iPhone më i vogël, por me një ekran më të madh, një bateri të re L dhe një dizajn të ri që u kthye në çelik dhe xham pas viteve duke përdorur aluminin si elementin kryesor të produktit të tij më të famshëm. Ky iPhone X do të jetë ai që shënon rrugën që smartphone-i i ndërmarrjes do të ndjekë në vitet e ardhshme dhe spekulimet se cilat modele iPhone do të shohim këtë vit tashmë po përmbyt rrjetin.

Spekulohet se Apple mund të lançojë tre modele të reja iPhone, me dy madhësi të reja të ekranit. IPhone XI me të njëjtën madhësi si modeli aktual (5,8 inç), një iPhone XI Plus me 6,5 inç dhe një densitet pixel që mund të arrijë deri në 500 dpi dhe lloji OLED; dhe një model tjetër që do të ishte më i lirë me një madhësi prej 6,1 inç dhe ekran LCD. Të gjithë do të kishin një dizajn të ngjashëm, pa korniza, dhe do të ishin në përputhje me karikimin pa tel, përveç përfshirjes së Face ID. Procesorë më të fuqishëm, përmirësime të baterisë dhe patate të skuqura më të shpejta LTE janë disa nga përmirësimet që do të përfshinin këto modele të reja që nuk do të mbërrinin deri në fund të vitit.

Një Apple Watch i ri për 2018

Ora Apple është gjithmonë protagoniste e thashethemeve që rrethojnë kompaninë, dhe ka pasur spekulime për një ndryshim të dizajnit për disa vjet tani. Apple Watch mbetet i pandryshuar në dizajn që nga prezantimi i tij në 2015, dhe 2018 mund të jetë viti në të cilin tashmë pëson një ndryshim thelbësor. Ekrani microLED mund ta mundësojë atë duke qenë më efikas në energji dhe më i hollë, dhe madhësia e tij e bën atë të përsosur të jetë shtrati provë i Apple dhe ta sjellë atë teknologji më vonë në iPhone. Kujtojmë se kjo është pikërisht ajo që ka ndodhur me ekranin OLED, i cili lançoi Apple Watch në 2015 dhe ka arritur iPhone në 2017.

Kur flitet për Apple Watch, flitet shumë për marrëdhëniet e tij me shëndetin dhe për përfshirjen e sensorëve të rinj në lidhje me të. Apple Watch i ri mund të përfshijë sensorë për të kryer elektrokardiograma dhe kështu të jetë në gjendje të shkojë përtej rrahjeve të zemrës që monitoron aktualisht. Oksimetria e pulsit për të njohur përqendrimin e oksigjenit në gjak dhe sensorët për të matur glukozën në gjak gjithashtu janë spekuluar, por duket më e komplikuar që ato të arrijnë në një të ardhme të afërt, veçanërisht sekondat. Kjo Apple Watch i ri, i cili do të vinte në dy modele (WiFi dhe LTE) nuk do të prezantohej deri në shtator, së bashku me iPhone-in e ri.

Rinovimi i kompjuterëve Mac

Kompjuterët kanë qenë një nga detyrat në pritje të Apple për një kohë të gjatë. Disa nga modelet e saj kanë dizajne që nuk janë modifikuar për vite me radhë, të tilla si iMac, dhe të tjerët janë diku mes tyre, nuk dihet se ku do të shkojnë, si MacBook Air. Ajo që Apple bën me kompjuterët e saj është një e panjohur e plotë, dhe zakonisht është diçka ku thashethemet nuk janë zakonisht të drejta.

IMac Pro i ri sapo është dalë në treg, megjithëse na u prezantua në qershor 2017, dhe ndoshta do të azhurnohet këtë vit. 21,5 dhe 27-inç iMac do të azhurnohet, edhe nëse vetëm me përmirësime të brendshme, siç ka ndodhur çdo vit për një kohë të gjatë. A mund të zgjidhni midis gri klasik ose gri hapësirës së Pro? Duket e pamundur, pasi gjithashtu duket e pamundur që ata të kenë një rikonceptim të madh këtë vit.

MacBook do të jetë mbase modeli i parë që azhurnohet këtë vit. Me dy breza pas saj, 2018 ju mund të shihni përfshirjen e disa përmirësimeve të brendshme, por nuk pritet që të ketë një ndryshim të madh jashtë vendit. E njëjta gjë mund të thuhet për MacBook Pro, azhurnimi i të cilit ka më shumë gjasa të kufizohet në pjesën e brendshme. Po në lidhje me Mac Mini dhe MacBook Air? Ata janë dy nga kompjuterët për të cilët shumë thonë se janë të dënuar të zhduken, por ne nuk dimë asgjë për planet reale që Apple ka me vete.

Dhe Mac Pro? Apple konfirmoi vitin e kaluar se ishte duke punuar në një Mac Pro të ri por kjo nuk do të nisë në 2017, përveç një ekrani të ri. Ne nuk e dimë nëse Apple do ta nisë këtë vit, por nëse është kështu, do të ishte normale që të ndodhë si me iMac Pro, duke u shfaqur në WWDC 2018 dhe duke u lansuar në fund të vitit. Mundësitë për zgjerim pas shitjes dhe një dizajn tërësisht i rinovuar krahasuar me modelin aktual janë të sigurta, por ne dimë shumë pak për këtë kompjuter të ri.

AirPods të rinj

Kufjet e Apple vazhdojnë të shkaktojnë një sensacion dhe janë një nga produktet më të suksesshme në mesin e përdoruesve, me vlerësime shumë pozitive. Pas më shumë se një viti në treg, duket se ka ardhur koha për një azhurnim që shkon përtej ngarkimit të ri me karikim induktiv që Appel prezantoi në shtator 2017 dhe që ende nuk ka arritur në treg. Këto AirPods të rinj mund të përfshijnë përmirësime në aspektet më të diskutueshme, siç është mungesa e kontrolleve të prekjes për vëllim, përveç përmirësimeve në Bluetooth, siç është përfshirja e teknologjisë 5.0 që sjell iPhone i ri tashmë, ose ngjyra të reja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.