Mungesa e përbërësit do të ndikojë në iPhone 13 dhe iPad

Luca Maesteri u pyet për mungesat e mundshme të furnizimit për gjeneratën e ardhshme të iPhone dhe iPad në konferencën vjetore të rezultateve financiare. Maesteri, shpjegoi se Apple është i vëmendshëm ndaj mungesave të mundshme të furnizimit dhe kjo gjëja më e sigurt është se do të përfundojë duke prekur iPhone dhe veçanërisht iPad gjatë Shtatorit të ardhshëm.

Është e mundur që mungesa e zbuluar gjatë këtij tremujori të qershorit është më e madhe në shtator Maestri komentoi. Kjo do të thotë që kufizimet mund të ndikojnë logjikisht në produktet e tyre dhe pritet që ata ta bëjnë këtë në një mënyrë më të madhe në iPad sesa në iPhone 13.

Pritjet e Apple gjithmonë duhet të merren parasysh

Nuk ka njeri më të sigurt për pritjet sesa vetë kompania Dhe është se për të ditur detajet në lidhje me sasinë e produkteve që mund të shiten ose prodhohen gjatë një tremujori, Apple është ajo që jep përgjigje. Isshtë e qartë se Apple luan kartat e saj dhe nuk do të tregojë dobësi, por është e vërtetë që sektori po vuan nga mungesa e përbërësve për arsye të ndryshme, përfshirë pandeminë COVID-19 që prek të gjithë planetin.

Në çdo rast, le të shpresojmë që iPhone 13 të mos pësojë vonesa pasi ndodhi të vendosen modelet aktuale të iPhone 12 për sa i përket shpërndarjes. Vetë Tim Cook e shpjegoi atë po punojnë shumë për të shmangur problemet në zinxhirin e furnizimit dhe logjistikën. Nga ana tjetër, disa përbërës që përdorin silic do të vuanin gjithashtu nga kufizime. E gjithë kjo padyshim që ndikon në të gjithë industrinë dhe Apple e ka të qartë se do të jetë e komplikuar por jo e pamundur kështu që ata po i detyrojnë makineritë të shmangin problemet sa më shumë që të jetë e mundur. Do të shohim se çfarë do të ndodhë pas pushimeve verore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.