Apple Music avancon pagesat e familjes për artistët e pavarur

Ditët e fundit, ne kemi parë se si Apple po bashkëpunon në mënyrë aktive për të luftuar koronavirusin, jo vetëm duke bërë donacione të rëndësishme, por edhe duke u përfshirë në prodhimi i ekraneve mbrojtës për personelin e kujdesit shëndetësor. Këto lëvizje, duhet të shtojmë edhe një, lidhur me të Apple Music dhe etiketa të pavarura.

Botimi Rolling Stone ka pasur akses në një email që kompanitë e pavarura të regjistrimit kanë filluar të marrin, një email në të cilin Apple njofton krijimin e një fondi mbretëror prej 50 milion dollarësh për të siguruar që artistët me më pak burime, mund të vazhdojë të mblidhet gjatë pandemisë.

Më poshtë mund të lexoni fytyrën që kanë marrë kompanitë kryesore të pavarura të regjistrimit, ku Apple po shpjegon këtë plan parapagimi:

Këto janë kohë të vështira për industrinë e muzikës në të gjithë botën. Jetesa e jetesës është në rrezik, me burime të shumta të të ardhurave industria jonë varet nga zhdukja brenda natës. Apple ka një histori të thellë dhe të gjatë me muzikën, dhe ne krenohemi që jemi në bashkëpunim të ngushtë me label-et dhe artistët më të mirë në botë. Ne duam të ndihmojmë.

Sot Apple Music njofton krijimin e një fondi prej më shumë se 50 milion dollarë të disponueshëm si paradhënie e honorareve të ardhshëm për etiketat e pavarura, për t'i ndihmuar ata të paguajnë artistët dhe të mbajnë operacionet.

Paradhëniet e familjes mbretërore do t'u ofrohen etiketave të pavarura me një marrëveshje të shpërndarjes së drejtpërdrejtë të Apple Music që plotësojnë një prag minimal tremujor prej $ 10.000 në fitimet e Apple Music. Çdo paradhënie do të bazohet në fitimet e kaluara të vulës dhe do të rikuperohet kundrejt fitimeve të ardhshme të vulës. Kjo ofertë është me mirëbesim që etiketat rekord do të kanalizojnë fonde tek artistët dhe etiketojnë operacione bazuar në nevojën financiare.

Marrëveshjet për nënshkrimin e avancimeve do të postohen në iTunes Connect, në modulin e Zgjidhjeve, Taksave dhe Bankave, në 10 Prill. Për të marrë një paradhënie, do të duhet të pranoni marrëveshjen e avansit të familjes mbretërore dhe të jeni në marrëveshjen e fundit të shpërndarjes së Apple Music deri më 8 maj, 2020, ora 11:59 PDT.

Shpresojmë se së bashku mund të ndihmojmë në sigurimin e stabilitetit për artistët duke mbështetur një industri të qëndrueshme dhe të gjallë të muzikës. Nëse keni pyetje shtesë, ju lutemi na kontaktoni.

Industria e muzikës është një nga sektorët ku po vërehet edhe koronavirusiMeqenëse të gjitha koncertet që ishin planifikuar janë anuluar, ashtu si edhe festivalet e muzikës. Përveç kësaj, konsumi i transmetimit të muzikës është zvogëluar dhe artistët po vonojnë publikimin e albumeve të tyre të rinj derisa pamja të përmirësohet pak.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.