Apple Music dhe Spotify do të kenë më shumë rëndësi në listat e Billboard

Zakonet e konsumit të videos dhe audios po ndryshojnë në nivele të padyshimtaPër fat të mirë ose për fat të keq askush (ose pothuajse askush) nuk blen më formate fizike. Dhe ne themi fatkeqësisht, sepse edhe pse formati fizik do të jetë gjithmonë diçka me cilësi më të lartë, ose të paktën ajo cilësi supozohet, bota dixhitale ka shumë më shumë përparësi nëse marrim parasysh kohën. Askush nuk mund të mohojë avantazhin e të qenit në gjendje të ketë biblioteka të mëdha dixhitale multimediale në një pajisje të tillë si një iPhone apo edhe një kompjuter, e pamendueshme me formatin fizik.

Dhe konsumatorët jo vetëm që janë të vetëdijshëm për këtë, po e përsëris se padyshim që ka akoma adhurues të formatit fizik. Kjo është realizuar edhe nga të gjitha ato kompani që jetojnë falë muzikës ose biznesit të videos, siç është Billboard. Një nga kompanitë më të rëndësishme kur bëhet fjalë për renditjen e artistëve, Billboard, ka vendosur t'u japë më shumë rëndësi shërbimeve streaming si Apple Music dhe Spotify në listat dhe renditjet e radhës të kompanisë....

Dallimi midis asaj që ata duan të bëjnë në vitin 2018 dhe modelit që kanë sot është se për vitin e ardhshëm ata duan të ndajnë shërbimet që bazohen thjesht në reklama të tilla si YouTube, të shërbimeve që punojnë përmes pajtimeve për të përcaktuar renditjen e artistëve përmes shërbimeve muzikore streaming. Kjo është, audienca e YouTube nuk është e njëjtë, pasi në fund të fundit ata janë përdorues që kanë gjithçka falas dhe vendosin se çfarë të dëgjojnë, çfarë audiencë për shërbime të paguara si Apple Music që dëgjojnë muzikë specifike.

Alsoshtë gjithashtu e vërtetë që përdoruesit nuk marrin parasysh pozicionin e artistëve në renditje, por është gjithashtu e vërtetë që ata kujdesen për një pozicion ose një tjetër, në fund të fundit kjo është diçka që i bën artizanatet e artistëve të rriten ose të ulen. Me pak fjalë, një lëvizje mjaft interesante për të qenë në gjendje të kuptoni se si funksionojnë matësit e audiencësKompanitë që, megjithëse kishin një model biznesi mjaft të vjetër, po dinë si të vazhdojnë të bëjnë biznes.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.