Apple Music Hi-Fi arrin plotësisht falas dhe i pajtueshëm me DolbyAtmos

Pas një vale thashethemesh, rrjedhjesh, këshillash dhe madje dëshirash nga të gjitha llojet e përdoruesve, vjen pjesa kryesore që ka më kuptim nëse është e mundur nisja e AirPods Maks. Kompania Cupertino ka vendosur të nisë Apple Music Hi-Fi, një shërbim muzikor streaming për më të hollë që nuk do t'ju kushtojë një euro më shumë.

Shërbimi i ri i transmetimit të muzikës me cilësi të lartë Apple Music Hi-Fi do të ofrojë Spatial Audio dhe Dolby Atmos me të njëjtin çmim. E gjithë kjo shoqërohet me një implementim të ri teknik që shumë përdorues nuk e prisnin deri më tani.

Një nga kritikat e mëdha ndaj Apple ka qenë mos miratimi i kodekut aptX Qualcomm për Hi-Fi Audio. Tani e gjithë kjo është zgjidhur përmes formatit ALAC (Apple Looseless Audio Codec) që do të arrijë cilësi pa humbje 24-bit / 192 kHz. Padyshim, kjo do të jetë një goditje e rëndë për shkallën tonë të të dhënave dhe për ruajtjen e pajisjes, Kjo pasi nëse ruajmë rreth 1.000 këngë jashtë linje me sistemin e ri Apple Hi-Fi do ta gjejmë veten të zënë rreth 10 GB memorie gjithsej, diçka si një e treta e këngëve që mund të kemi ruajtur në formatin standard.

Kufjet me aftësinë për të riprodhuar audio Hi-Fi do të jenë të domosdoshme, ndërsa në rastin e Dolby Atmos, ato do të arrijnë në të gjitha modelet AirPods me një çip W1 dhe H1 si dhe Beats të momentit. Qëndroni në pritje, sepse iPhone 12, Mac-et dhe iPad-et më të fundit trashëgojnë gjithashtu Dolby Atmos dhe audio hapësinore.

Ky evolucion i Apple Music drejt Apple Music Hi-Fi do të mbërrijë nga muaji qershor dhe nuk do të jetë e nevojshme të paguani asnjë cent më shumë, meqenëse do të përfshihet në paketat e pajtimit si Apple Music ose Apple One. Ky evolucion i shërbimit duhet të shihet nëse do të arrijë në iPhone në parim ose nëse do ta shijojmë patjetër edhe në Apple TV, për shembull. Tani do të jetë koha që Spotify të lëvizë, i cili njoftoi një shërbim muzikor me besnikëri të lartë gjatë vitit 2021, por në këtë rast ai do të ketë një kosto të shtuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Beni Marín Calvo dijo

  Më duket një ide e shkëlqyeshme, ishte koha që Apple të vendoste diçka falas, sepse duhet të paguash për APP që janë falas në Android. Ju falënderoj për informacionin tuaj.
  Shpresoj të vazhdoj të besoj te ju edhe për shumë vite të tjera.