Apple Music rinovon marrëveshjet me Universal Music, Sony Music dhe Warner Music

Një shërbim i përmbajtjes streaming nuk është askush pa marrëveshjet e tij tregtare. Me kalimin e kohës ose me shumë investime, ai mund të jetë i vetëmjaftueshëm duke krijuar përmbajtjen e tij, si në rastin e Apple TV +. Sidoqoftë, shërbimet si Spotify ose Apple Music kanë një qëllim të përbashkët: muzika. Dhe që të jesh në gjendje të ofrosh gjithë muzikën që dëgjuesit duan të dëgjojnë, është e nevojshme të negociosh me kompanitë diskografike. Sipas mediave britanike, Apple mund të ishte mbyllur marrëveshje të reja me kompanitë diskografike Muzikë Universale, Sony Music dhe Muzikë Warner për të ofruar përmbajtjen tuaj muzikore në Apple Music.

Muzika Universale, Sony Music dhe Warner Music janë akoma në Apple Music

Kompanitë diskografike janë përgjegjëse për prodhimin dhe tregtimin e këngëve të artistëve në të gjithë botën. Universal Music Shtë një nga kompanitë më të njohura të rekordeve me artistë të njohur si Adele, Taylor Swift ose Rihanna. Një shembull tjetër është Sony Music me artistë si Shakira, Beyoncé, Alan Walker ose Rosalía. Dhe së fundmi, Warner Music me artistë si Ed Sheeran, David Guetta ose Coldplay.

Këto tre kompani rekord zënë një përqindje e madhe e muzikës e dëgjuar sot. Importantshtë e rëndësishme, sepse marrja e marrëveshjeve me ta ju lejon të keni një tërheqje të shkëlqyeshme muzikore në një mënyrë ligjore dhe solide. Apple Music ka rinovuar marrëveshjet e saj me këto tre kompani diskografike në mënyrë që të vazhdojmë të punojmë së bashku duke ofruar përfitime reciproke. Nga njëra anë, shërbimi i muzikës merr përdoruesit nën pajtim dhe kompanitë regjistruese marrin shpërblim për sigurimin e materialit në shërbim.

Këto marrëveshje nuk janë të lehta për tu mbyllur pasi ka interesa ndërmjet të dy palëve. Ndërsa kompanitë diskografike duhet të marrin më shumë për artistët e tyre, shërbimet muzikore përpiqen të marrin më shumë për më pak, gjë që është e qartë. Sidoqoftë, duket se Apple është shumë më i mirë në mbylljen e këtyre llojeve të marrëveshjeve sesa Spotify, rivali i saj më i drejtpërdrejtë, i cili kërkon muaj për të nënshkruar një marrëveshje shumë-vjeçare me këto etiketa.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.