Në vitin 2021, Apple Watch vazhdoi të mposhtte të gjithë rivalët e saj

Duket se shifrat e shitjeve për orët inteligjente Apple nuk lirohen dhe as nuk planifikojnë ta bëjnë këtë, veçanërisht nëse i kushtojmë vëmendje të dhënat e shfaqura nga Counterpoint Research, në lidhje me shitjet e kësaj ore inteligjente nga kompania Cupertino vitin e kaluar 2021.

Sigurisht, ne kemi kaluar disa vite në të cilat Apple Watch mbretëron me aftësi paguese në tregun e orëve inteligjente, kështu që nuk është për t'u habitur që vitin e kaluar 2021 ishte në gjendje të të arrijë më shumë se gjysmën e të ardhurave totale të tregut e orëve inteligjente.

Vit pas viti Apple Watch është ende dominues

Duket se firma Cupertino e ka goditur kokën me këtë orë, pasi edhe pse e ka hedhur në treg vitet e fundit, ka arritur shpejt një volum të madh shitjesh dhe sot mund të themi se Është ora më e dëshiruar dhe më e shitur në tregun e orëve inteligjente. Është e qartë se vendi ku shiten më shumë pajisje është në Shtetet e Bashkuara, por ndiqet nga afër nga Evropa, Kina dhe pjesa tjetër e botës. Është e vërtetë që në vitin 2020, ora Cupertino ndaloi së marrë të dhëna rekord të shitjeve për arsye të dukshme, siç është një pandemi globale, megjithëse është e vërtetë që ajo rifitoi terren në 2021.

Vetem gjatë tremujorit të katërt u dërguan më shumë se 40 milionë njësi, ato ishin pa dyshim momenti më i shitur në historinë e vetë orës. Sujeong Lim, një nga drejtuesit e Counterpoint Research, ofroi të dhëna për këtë lajm:

Rritja e mirë e tregut global të orëve të zgjuara në vitin 2021 është domethënëse në vetvete, por është më domethënëse sepse na bën të presim me padurim rritjen e ardhshme. Me aftësinë e tyre për të monitoruar parametra të rëndësishëm shëndetësorë si presioni i gjakut, EKG dhe SPO2, këto pajisje po bëhen të njohura. Gjithashtu, tërheqja e orëve inteligjente si pajisje të pavarura të veshura do të rritet nëse më shumë prej tyre fillojnë të mbështesin lidhjen celulare.

Sigurisht, nuk janë shifra të ulëta pavarësisht se Apple Watch ka qenë mjaft i vazhdueshëm në dizajn dhe funksione vitet e fundit. Shumë presin ardhjen e një Apple Watch të aftë për të matur glukozën në gjak, por kjo ende nuk ka mbërritur. Pavarësisht gjithë kësaj Ora e Apple është ende më e shitura dhe vazhdon të arrijë shifra rekord.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.