Çfarë do të thotë ardhja e macOS Sierra për iOS? Lajme të zakonshme

Siri-macOS-SIERRA

Siç ju thamë shumë kohë më parë, versioni përfundimtar i mac OS Sierra ka arritur patjetër në pajisjet Mac që Apple ka në treg. Por Çfarë do të thotë ardhja e macOS Sierra për iOS? Ka shumë karakteristika të reja që do ta bëjnë jetën më të lehtë për përdoruesit në mjedisin Apple. Kompania Cupertino ka ruajtur gjithmonë maksimumin e integrimit absolut midis pajisjeve të saj, në këtë mënyrë, nëse pajisjet tona teknologjike kanë mollë të shtypur në ekran, ajo siguron qëndrueshmëri dhe disponueshmëri si asnjë markë tjetër. Ne përmbledhim të gjitha lajmet që macOS Sierra ka të përbashkët me iOS 10.

Shumë më tepër sesa mund të imagjinojmë, dhe kjo është që macOS Sierra është një sistem shumë, shumë i fuqishëm. Përkundër faktit se Tim Cook mohoi çështjen kryesore në lidhje me konvergjencën e sistemeve operative, ngjashmëritë janë më se të dukshme.

Clipboard Universal nga iOS në Mac dhe nga Mac në iOS

clipboard-universal-macOS-sierra

Sado që tingëllon lehtë, ne thjesht po përdorim Mac-in tonë, marrim një tekst të rëndësishëm që duam ta ndajmë, e zgjedhim dhe klikojmë «kopje« Sidoqoftë, ne duam ta dërgojmë atë përmbajtje nga WhatsApp dhe nuk e kemi të instaluar klientin sepse jemi dembelë. Pa probleme, ne shkojmë në iPhone ose iPad me iOS 10, hapim bisedën WhatsApp dhe shtypim në kutinë e tekstit për një kohë të gjatë për të hapur Pop-Up të opsioneve të tekstit. Tani është aq e lehtë sa të zgjedhësh «Për të ngjitur»Dhe ai tekst që ne kemi kopjuar në Mac do të shkruhet.

Magjia e iCloud dhe clipboard. Në këtë mënyrë ne do të lehtësojmë punën tonë, jo vetëm midis macOS, por edhe midis pajisjeve iOS 10 që kemi në të njëjtën llogari iCloud. E lehtë, e thjeshtë dhe për të gjithë familjen.

Shkyçja automatike me Apple Watch

Apple-Watch-Sierra

Tani, nëse shkojmë te Preferencat e Sistemit> Siguria dhe Privatësia në macOS Sierra, ne mund të zgjedhim opsionin për të lejuar Apple Watch tonë të zhbllokojë Mac-in tonë. Në këtë mënyrë, kur të kemi orën Apple në dore, pajisja jonë Mac me macOS Sierra e instaluar do të zhbllokohet automatikisht. Për më tepër, ne do të marrim një njoftim në Apple Watch sa herë që Mac-u ynë shkyçet.

Për të përdorur këtë zhbllokim automatik, duhet të kemi të aktivizuar "vërtetimin me dy faktorë" në llogarinë iCloud. Për më tepër, ky funksion do të jetë i disponueshëm vetëm në Mac të prodhuar pas vitit 2013. Për të gjetur datën e prodhimit të Mac-ut tonë duhet thjesht të klikojmë në mollën në këndin e sipërm të majtë dhe të zgjedhim "Rreth këtij Mac".

Shënime dhe Fotografi Bashkëpunuese

foto-macOS-sierra

Shënimet bashkëpunuese janë një tipar i ri i iOS 10, megjithatë, si mund të ishte ndryshe, ne gjithashtu mund t'i përdorim këto Shënime bashkëpunuese nga ndonjë prej pajisjeve tona njëkohësisht. Në këtë mënyrë, puna në grup do të jetë më e durueshme, duke na lejuar të redaktojmë këto shënime nga kudo.

Nëse ju kujtohet Kujtimet dhe pjesën tjetër të funksioneve të reja të fotografive, nuk do t'i harroni me macOS tuaj, dhe këto funksione bëhen të disponueshme ipsofacto edhe në macOS Sierra. Mënyra më e mirë për të kujtuar udhëtimet tona dhe për të krijuar video të thjeshta, të shpejta dhe magjepsëse të tyre.

Desktop në iCloud dhe Mesazhe

icloud-drive-macOS-sierra

Dosja jonë MacOS Desktop dhe Documents do të jetë në internet dhe gjithmone ne dispozicion. Do të jetë aq e lehtë sa të lini një skedar në desktop që të keni mundësi të përdorni atë nga iPhone ynë kudo që të jemi, më lehtë e pamundur. Për ta bërë këtë, ajo përdor teknologjinë iCloud Drive dhe hapësirën ruajtëse që kemi në të. Këto funksione gjithashtu arrijnë në të gjithë kompletin iWork.

Aplikim Mesazhet gjithashtu kanë kuptimSidoqoftë, nuk i fiton të gjitha funksionalitetet që ka në iOS 10 siç janë animacionet dhe përgjigjet, tani mund të dërgojmë emoji gjigande nga macOS Sierra, diçka është diçka, edhe pse realiteti është se ato mund të ishin shtrirë pak më shumë në këtë shikoni djemtë nga Cupertino.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.