NAB këmbëngul që Apple të aktivizojë çipet FM të pajisjeve të saj

Deklarata e fundit nga djemtë e Cupertino në lidhje me kërkesën nga Shoqata Kombëtare e Transmetuesve (NAB) duke kërkuar që ata të aktivizojnë çipat FM në mënyrë që në rast të një katastrofe natyrore, në të cilën komunikimet të mos funksionojnë, përdoruesit të mund të informohen në çdo kohë përmes radio, ishte që të dy iPhone 7 dhe iPhone 8 nuk kanë radio çipa FM dhe antenat e këtyre pajisjeve nuk mbështesin sinjalet e kësaj bande. Por telenovela nuk duket se ka mbaruar këtu, që atëherë NAB thotë se ka disa dyshime në lidhje me të dhe përsëri e ka nxitur kompaninë të mundësojë këtë mundësi në modelet e ardhshme.

Në blogun e kësaj shoqate, ata kanë publikuar një artikull të ri në të cilin pasi kanë studiuar prishjen e iPhone 8, kanë verifikuar se si iPhone 8 përdor një çip Broadcom që integron një çip FM kështu që kompania me bazë në Cupertino ka pajisjen e nevojshme në pajisjet e saj për të ofruar mbështetje radio, e cila bie në kundërshtim me deklaratat e fundit të Apple në lidhje me këtë, ku ata deklaruan:

Apple kujdeset thellësisht për sigurinë e përdoruesve tanë, veçanërisht në kohë krizash, prandaj ne kemi krijuar zgjidhje moderne të sigurisë në produktet tona. Përdoruesit mund të telefonojnë shërbimet e urgjencës dhe të kenë akses në informacionin e kartës së identitetit mjekësor direkt nga ekrani i kyçjes dhe ne mundësojmë njoftime të qeverisë emergjente, duke filluar nga alarme të motit deri në sinjalizime AMBER. Modelet iPhone 7 dhe iPhone 8 nuk kanë çip radio ose antena FM të dizajnuara për të mbështetur sinjalet FM, kështu që nuk është e mundur të aktivizoni marrjen FM në këto produkte.

Në të njëjtin artikull, The NAB apelon drejtorin ekzekutiv të Apple Tim Cook, duke theksuar numrin e uraganeve në qytetin e tij të lindjes, Mobile në Alabama, që ka përjetuar që nga viti 1969 përveç bëni një telefonatë kompanisë për të aktivizuar mbështetjen një herë për bandat FM, dhe që përdoruesit që mund të preken mund të informohen në çdo kohë për lajmet e fundit.

Nëse Apple nuk do të kishte një shërbim muzikor streaming Possibleshtë e mundur që funksionaliteti shtesë i çipit të komunikimit iPhone është aktivizuar tashmë, por nëse e aktivizoni atë, ka të ngjarë që shumë përdorues të ndalojnë përdorimin e shërbimit të muzikës streaming, megjithëse nuk duhet të jetë kështu, të paktën në teori.


Na ndiqni në Google News

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.