Nanoleaf Lines, dritat e reja inteligjente të ndryshme nga të tjerat

Ne testuam Linjat e reja Nanoleaf, dritat inteligjente modulare me një dizajn krejtësisht të ndryshëm, të pajtueshme me HomeKit, Google Assistant dhe Amazon Alexa, dhe me veçori të avancuara si Pasqyrimi i ekranit dhe vizualizuesi i muzikës.

tipare kryesore

Nanoleaf Lines janë drita të reja inteligjente që përfitojnë nga përvoja e gjerë e markës në këtë segment, me modele të shumta dritash që kemi analizuar në blog dhe kanalin YouTube për të ofruar opsionet më të avancuara të ndriçimit inteligjent me një dizajn krejtësisht të ri. pa humbur veçoritë e zgjerueshmërisë së Nanoleaf dhe që i bëjnë dritat e tyre referencë në treg.

Në këtë analizë ne testojmë komplet fillestar dhe një komplet zgjerimi. Në të parën kemi gjithçka të nevojshme për montimin e sistemit të ndriçimit. Përmban:

 • 9 shufra drite (me ndriçim të pasëm)
 • 9 lidhje
 • 1 Kontrollues
 • 1 përshtatës elektrik (mund të fuqizojë deri në 18 shkopinj shkëlqimi)

Artikujt e blerë veçmas mund të shtohen në këtë Komplet fillestar, si p.sh kompleti i zgjerimit që kemi në këtë analizë dhe që përfshin:

 • 3 shufra drite (me ndriçim të pasëm)
 • 3 lidhje

Çdo shirit përbëhet nga dy zona ndriçimi dhe më shumë se 16 milionë ngjyra. Certifikimi i dritave është IP20, kështu që ato nuk janë të përshtatshme për vendosje jashtë. Falë sistemit të lidhjes së përdorur, ne mund të krijojmë dizajne të ndryshme të cilin mund ta shikojmë në aplikacionin Nanoleaf iPhone (lidhje). Fiksimi i shufrave në çdo sipërfaqe është i thjeshtë, pa nevojën e hapjes së vrimave në mure falë ngjitësve që kanë tashmë pjesët e bashkimit. Kompleti mezi peshon, kështu që ngjitësit qëndrojnë në mënyrë të përsosur.

Ata kanë lidhje WiFi 2,4 GHz (nuk është në përputhje me rrjetet 5 GHz) kështu që nuk do të keni probleme me mbulimin në shtëpinë tuaj. Ato janë gjithashtu të pajtueshme me teknologjinë e re «Thread»., domethënë, nëse keni pajisje të përputhshme (gjithnjë e më shumë pajisje HomeKit janë) ato mund të veprojnë si një përsëritës sinjali në mënyrë që të mos keni nevojë të instaloni ura ose qendra shtesë.

Për sa i përket pajtueshmërisë, nuk mund të kërkoni më shumë, sepse ato integrohen në mënyrë perfekte me tre platformat kryesore të automatizimit të shtëpisë: HomeKit, Google Assistant dhe Amazon Alexa. Ashtu si me të gjitha dritat Nanoleaf, nuk kërkohen kërcyes shtesë për konfigurim, gjithçka bëhet përmes qendrës suaj kryesore (në rastin e HomeKit, Apple TV ose HomePod) dhe do të keni akses në të gjitha funksionet, duke përfshirë aksesin në distancë.

Konfigurimi dhe funksionimi

Konfigurimi bëhet përmes aplikacionit Nanoleaf duke ndjekur procesin tradicional të skanimit të kodit QR. aplikacionin na kërkon disa hapa shtesë për të treguar orientimin e dizajnit që keni bërë, në mënyrë që të mund të rregulloni efektet e dritës dhe funksionet e tjera në pozicionin në të cilin keni vendosur dritat. Pasi të përfundojë procesi i konfigurimit, do t'ju shtohen dritat në aplikacionin Nanoleaf dhe gjithashtu në aplikacionin Casa.

Nga aplikacioni Nanoleaf mund të kontrolloni secilin prej funksioneve të dritave, nga shkarkimi i modeleve të parakonfiguruara të disponueshme (lista është e pafundme) deri te krijimi juaj, si dhe konfigurimi i funksioneve të dritës si ndriçimi automatik. Ju keni dizajne fikse, dinamike që ndryshojnë në ritmin e muzikës, diçka për të cilën nuk keni nevojë për ndonjë aplikacion shtesë, dritat kanë gjithçka që ju nevojitet për të, thjesht duhet të vendosni dizajnin e duhur dhe të filloni të luani muzikën tuaj të preferuar.

Nga aplikacioni Casa, funksionaliteti është shumë më i kufizuar për sa i përket modeleve me shumë ngjyra. Trajtoni dritat si çdo dritë tjetër, dhe kontrollet që kemi janë të njëjta, kështu që nuk ka shumë ngjyra. Ju mund të lejoni Nanoleaf të krijojë ambiente me dizajnet që keni konfiguruar në dritat tuaja, një mënyrë e zgjuar për të shmangur këto kufizime të aplikacionit Home. Ajo që keni janë mundësitë e mëdha që ju ofrojnë automatizimi i HomeKit dhe konfigurimi i dhomave.

edhe ne mund të kontrollojmë dritat nga butonat fizikë që kemi në lidhësin kryesor. Ne do të jemi në gjendje të alternojmë modelet e shkarkuara, të modifikojmë ndriçimin, të aktivizojmë modalitetin Muzikor dhe të vendosim një modalitet të rastësishëm që ndryshon ndërmjet modeleve herë pas here. Sigurisht që ne mund të ndezim dhe fikim edhe dritat. Disa kontrolle fizike që janë shumë komode kur jemi afër dritave dhe nuk duam të përdorim telefonin ose Siri-n për t'i kontrolluar ato.

Përveç këtyre mënyrave të kontrollit, ne kemi edhe një aplikacion për kompjuterin tonë, si Windows ashtu edhe macOS, përmes të cilit ne mund të përdorim "Pasqyrimin e ekranit" ose bëni dritat të riprodhojnë atë që është në ekran, një lloj Ambilight që duket fantastik nëse vendosni dritat rreth monitorit të kompjuterit tuaj.

Mendimi i redaktorit

Panelet e dritës shumëngjyrëshe nuk janë asgjë e re, por Nanoleaf ka mundur t'i japë një prekje tjetër dizajnit të këtij lloji të ndriçimit dekorativ, duke lejuar pothuajse çdo dizajn që mund të imagjinoni dhe e gjithë kjo me avantazhet e integrimit në të gjitha platformat e automatizimit të shtëpisë. Me një instalim shumë të thjeshtë dhe një mori kombinimesh ngjyrash të disponueshme në aplikacionin Nanoleaf, këto drita të Lines janë ideale për ata që duan t'i japin një prekje të veçantë një muri ose një dhome të tërë. Çmimi i kompletit fillestar është 199,99 € në faqen e tij zyrtare (lidhje).

Lines
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
199,99
 • 80%

 • Lines
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • instalim
  Redaktori: 80%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 70%

rekuizitë

 • Instalim i thjeshtë
 • E përputhshme me të gjitha platformat e automatizimit të shtëpisë
 • Tema e përputhshme
 • Zgjerohet me komplete shtesë

Contras

 • Ata nuk janë të prekshëm

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.