Ne dimë më shumë detaje rreth ndërfaqes iPhone X

iPhone X

Si dita e lansimit të së re iPhone X shtoni dëshirën për të njohur më shumë aspekte të këtij iPhone revolucionar me të cilin Apple feston dhjetëvjetori.

Shtë e vërtetë që në prezantimin e iPhone X ne mund të shohim në mënyrë të përsosur detajet më të habitshme se si do të jetë kjo pajisje, por ne duam të përqendrohemi në disa detaje të ndërfaqes që nuk janë përmendur në thellësi dhe janë me të vërtetë interesante.

Ne do të përqendrohemi në tre aspekte themelore të iPhone të ri që ndryshojnë plotësisht nga paraardhësit e tij të iPhone. Këto aspekte janë: ekran në shtëpi, ekran i mbyllur dhe qendra e kontrollit. Le t'i shqyrtojmë ato një nga një:

Ekran i kyçur

Kur kemi iPhone X i kyçur Ne shohim se si ka disa detaje që ndryshojnë, logjikisht, nga modelet e mëparshme.

Nga njëra anë ne zbulojmë se teksti tashmë i njohur "Shtypni butonin e fillimit për të shkyçur" i hap rrugë një teksti të ri: «Rrëshqit lart për t'u hapur». Ky do të ishte përkthimi i tekstit origjinal "Rrëshqitni lart për t'u hapur".

Nga ana tjetër, ato janë përfshirë dy shkurtore në fund të ekranit. Në anën e majtë do të gjejmë një hyrje të drejtpërdrejtë në fanar të pajisjes sonë, ndërsa në anën e djathtë do të kemi qasje në aparat fotografik. Ne kujtojmë se në iPhone-et e mëparshëm, për të hyrë në kamerën duhet të rrëshqitnim nga e djathta në të majtë për ta hyrë atë pa pasur nevojë të shkyçim pajisjen.

Shkurtoret IPhone X

Ekrani fillestar i iPhone X

IPhone X i ri ka ridizenjuar plotësisht atë Dok, siç ndodhi në të renë iPad me iOS 11. Ky dok i ri paraqet. një dizajn me qoshe të rrumbullakosura dhe lundrues me një hendek të vogël midis skajeve të pajisjes.

Ekrani fillestar i iPhone X

Siç ishte rasti me versionin e tij të mëparshëm, ai vetëm na lejon të vendosim një maksimumi nga 4 aplikime. Pikërisht mbi këtë Dock, ne vazhdojmë të shohim pikat e bardha që i referohen ekranit në të cilin jemi.

Një tjetër risi që do të gjejmë në këtë produkt të ri të Apple do të jetë se pikërisht poshtë Dock, mund të shohim një shirit shumë i hollë që do të na mundësojë rrëshqitje lart për të kryer funksione të tjera, përfshirë mbyllni aplikacionet.

Qendra e kontrollit

Çuditërisht, duke përfituar plotësisht nga ekrani në këtë pajisje, qendra e kontrollit është detyruar të ndryshojë pozicionin e saj. Tani, me iPhone X, do të duhet të rrëshqasim nga lart për të parë mundësitë ose butonat e ndryshëm që na ofron qendra e kontrollit.

Deri tani në këndin e sipërm të majtë mund të shihnim mbulim çfarë kemi pasur dhe emrin e operatorit tonësi dhe cilësinë e lidhjes WiFi, kur ishte lidhur.

Në këndin e sipërm të djathtë mund të shihnim të dhëna si p.sh. bateri, ikona e Bluetooth, ora alarmi ose kyç për të rrotulluar ekranin. Dhe në qendër, kohë.

Me ekranin e ri të ridizenjuar nga Apple, ky shirit ka pësuar disa ndryshime, siç mund ta shohim në imazhin vijues.

IPhone X Status Bar

Me sa kemi mundur të shohim, kohë do të lëvizte në këndin e sipërm të majtë, ndërsa ikonat në bateri, WiFi dhe mbulim ata do të ndryshojnë anët, duke qëndruar në këndin e sipërm të djathtë.

Nëse ju shikoni në foto, hapësira është shumë e vogël kështu që ikonat e tjera të tilla si Bluetooth, të dhënat nga operatori ynë ose alarmi do të shfaqen kur rrëshqasim nga lart, si nje shiriti i statusit shumë më i plotë dhe me ato të dhëna që nuk mund të shfaqen si parazgjedhje kur jemi në ekranin kryesor ose në ndonjë aplikacion tjetër së bashku me butonat e tjerë të qendrës së kontrollit.

Qendra e Kontrollit IPhone X

Konkluzione

Siç mund ta shohim, ndryshimi i dizajnit të këtij iPhone X të ri është një ngrohja e kokës për zhvilluesit e aplikacioneve, pasi që skeda e sipërme e vendosur në qendër të pajisjes bën që vizualizimi i aplikacioneve të kërkojë një përpjekje e madhe dhe krejtësisht ndryshe nga ai i përdorur për versionet e mëparshme të iPhone.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.