Një iPhone me një bateri të lëvizshme? ne nuk do të shohim

bateri iphone

një propozim ligji i ri i Komisionit Evropian e ka vënë këtë çështje në tavolinë, por gjasat që kjo të ndodhë janë jashtëzakonisht të vogla.

Pasi iPhone ndërron lidhësin e tij Lightning me USB-C, dyqanet e aplikacioneve të palëve të treta lejohen dhe aksesi NFC ofrohet për pagesa të tjera përveç Apple Pay, Apple është përsëri në qendër të vëmendjes. Bashkimi Evropian për çështjen e baterive. Organizata evropiane ka propozuar një ligj në të cilin dëshiron që përdoruesit të jenë në gjendje të ndryshojnë lehtësisht baterinë e smartfonëve të tyre, gjë që ka bërë që të flitet se iPhone mund të ketë bateri të ekstrapoluara, diçka që nuk ka ndodhur kurrë dhe që ka shumë pak gjasa të ndodhë.

Kur ishte e zakonshme në telefonat inteligjentë të markave të tjera të kishte një bateri që mund të zëvendësohej në një mënyrë shumë të thjeshtë, duke hequr një mbulesë dhe duke ndryshuar komponentët pa asnjë mjet, iPhone "theu mykun" me bateri që nuk mund të ndërroheshin pa marrë. ato në shërbimin teknik. Siç ndodh pothuajse gjithmonë, pas kritikave të para dhe madje edhe talljeve nga pjesa tjetër e prodhuesve, të gjithë morën të njëjtën masë.. Ndër avantazhet e këtij dizajni është madhësia më e vogël e pajisjeve, hermetizmi më i madh i tij dhe aftësia për të bërë dizajne me materiale më cilësore, si xhami. Por kjo do të thotë që përdoruesit duhet të kalojnë përmes një shërbimi teknik për të bërë ndryshimin.

Ndryshimi i baterisë në një iPhone XS

Kalimi në një shërbim teknik nënkupton një çmim më të lartë për të ndërruar baterinë, por edhe një garanci që bateria të jetë origjinale dhe se instalimi i saj është i saktë, pa dëmtuar komponentët e tjerë gjatë çmontimit të telefonit inteligjent. Në rastin e Apple Çmimet për ndërrimin e baterisë janë 55 € në rastin e iPhone SE, 6, 7 dhe 8, 75 € për X, XS, XR, 11, 12 dhe 13 dhe 119 € në rastin e iPhone 14.. Nëse vetë përdoruesi mund ta bënte ndryshimin pa asnjë mjet, çmimi do të ishte dukshëm më i ulët, veçanërisht në modelet më moderne.

Çfarë do të thotë "ndryshon lehtësisht" nga përdoruesi? Kujtojmë që Apple tashmë ka nisur një program “vetë-riparimi”. në të cilin përdoruesi mund të marrë gjithçka që është e nevojshme për të ndryshuar baterinë, ekranin dhe kamerën e iPhone. A është e lehtë për të kryer këtë detyrë? Nuk ka saldime për t'u aplikuar dhe mjetet për ta bërë këtë janë lehtësisht të disponueshme. Nëse një përdorues dëshiron ta bëjë, mund ta bëjë, një tjetër gjë është se është i përshtatshëm ose jo, secili duhet ta vlerësojë. Por ajo që ka shumë pak gjasa të ndodhë është se do të shohim një iPhone me një mbulesë për të ndryshuar baterinë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.