Familja që ndan hapësirën ruajtëse të iCloud me iOS 11

iCloud-Në-Familje

Lëshimi i iOS 11 ka nënkuptuar nga Apple një bast të shkëlqyeshëm për të icloud dhe mënyra e tij e menaxhoni skedarët. Ndër risitë e tjera të theksuara tashmë në artikullin në iOS 11iCloud ka pësuar përmirësime të rëndësishme, duke i dhënë këtij shërbimi një përdorim më produktiv për përdoruesin dhe duke na lejuar të marrim më shumë nga pajisjet tona, veçanërisht nëse kemi një iPad.

Një nga këto risi të jashtëzakonshme ka qenë mundësia e ndani hapësirën ruajtëse të iCloud me grupin tuaj «Në familje« Tani e tutje, me iOS 11, hapësira ruajtëse që blejmë nga iCloud mund të ndahet lirisht me secilin prej tyre.

Shërbimi iCloud i Apple ju lejon të ruani të gjitha pajisjet tuaja informacion nga pajisja jonë në re, duke e pasur atë të disponueshëm si nga uebi iCloud.com ashtu edhe nga çdo pajisje tjetër e regjistruar në llogarinë tonë. Ne mund të ruajmë të gjitha fotot tona, Postën, kontaktet, kalendarët dhe kujtesat, shënimet, të dhënat shëndetësore, zinxhirët kyçë, kopje rezervë, iCloud Drive, të dhëna nga aplikacionet e palëve të treta dhe shumë më tepër.

Planet e ruajtjes së ICloud

Planet aktuale, në kohën kur është botuar ky artikull, janë si më poshtë:

 • Plani i paracaktuar dhe i lirë është 5GB magazinimit Ky plan nuk lejon opsionin për ta ndarë atë me grupin tuaj En Familia.
  Tjetra do të ishte 50 GB, për vetëm 0,99 € në muaj Dhe si ai i mëparshmi, as ai nuk ofron mundësinë e ndarjes së hapësirës ruajtëse të tij.
  Plani i tretë është 200 GB për 2,99 € në muaj. Me këtë plan, ne tashmë mund të zgjedhim ta ndajmë atë me anëtarët e grupit tonë të Familjes.
  Më në fund, plani me kapacitetin më të madh të magazinimit ka 2TB për 9,99 € në muaj, dhe natyrisht, na lejon ta ndajmë atë me grupin tonë.

Siç mund ta shohim, vetëm planet prej 200 GB dhe 2TB janë ato që na lejojnë të ndajmë hapësirën e tyre të ruajtjes me grupin tonë të Familjes, i cili duke parë atë nga një anë produktive, do të kishte pak kuptim të ndanin 5 GB ose 50 GB pasi ato janë plane me disi të kufizuara magazinimit

Si ta ndani hapësirën tuaj ruajtëse të iCloud me grupin e familjes?

 1. Gjëja e parë që duhet të kemi konfiguruar është grupi Në familje, duke pasur mundësinë për të ndarë Aktivizimi i hapësirës ruajtëse iCloud.

Menaxho-Në-Familje

 1. Konfirmuar këtë hap, ne duhet të shkojmë në seksionin "Krijoni Familjen".
 2. Pasi të jemi atje, do të kemi një mundësi për të menaxhuar hapësirën ruajtëse me ta: Ruajtja e ICloud.
 3. Me të hyrë, do të shfaqet një njoftim për të filluar procesin e këtij shërbimi, ne ndjekim hapat, duke kujtuar se duhet të kemi të paktën 200 GB hapësirë ​​ruajtëseNëse jo, ne mund ta rrisim planin tonë.
 4. Pasi të bëhet kjo, të gjithë anëtarët e grupit tonë En Familia do të jenë në gjendje të shijojnë planin e zgjedhur.

Anëtarësia

Numri i anëtarëve me të cilët mund të ndajmë planin tonë të ruajtjes është i kufizuar, domethënë, ne kemi një minimum dhe një maksimum të anëtarëve për të. numri minimal i anëtarëve është 2ndërsa numri maksimal është 6.

Ndani iCloud

Sqarimet

 • Nuk ka asnjë mënyrë për të përcaktuar se sa do të ketë secili anëtar, domethënë, të gjithë anëtarët do të përdorin një "pallto" të përbashkët 200 GB ose 2TB, sipas rastit.
 • Automatikisht, secili anëtar do të njoftohet nga Mesazhet ju jeni shtuar në këtë grup dhe plani juaj do të modifikohet. Nëse ndonjëri prej tyre kishte tashmë një plan ruajtjeje, ata do të kalojnë në të përbashkët dhe për këtë arsye pagesa mujore gjithashtu do të ndryshojë.
 • Edhe kur grupi është bërë tashmë dhe po ndan hapësirën ruajtëse, është e mundur modifikoni kapacitetin të dy e zgjerojnë dhe e zvogëlojnë atë, gjithmonë nga i njëjti ekran menaxhimi.
 • El ruajtje e secilit prej anëtarëve është privat, kështu që askush nuk mund të shikojë, modifikojë ose fshijë përmbajtjen e një anëtari tjetër të grupit.

Si të ndaloni ndarjen e hapësirës ruajtëse të iCloud?

Aq e lehtë sa të shkosh në të njëjtën ekran sipër dhe do të shfaqet një buton ndalo ndarjen. Ne thjesht klikojmë mbi të dhe konfirmojmë opsionin. Në këtë mënyrë, ne do t'i japim fund opsionit për të ndarë në Familje.

Nëse edhe pasi keni lexuar artikullin keni disa dyshime ose pyetje në lidhje me të, ne ju ftojmë ta na e shkruani në komente në mënyrë që t'ju ndihmojmë sa më shpejt që të jetë e mundur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carlos dijo

  Nuk mbaj mend ku kam lexuar, që për shembull bëhet një grup familjar
  me 4 anëtarë të gjithë me 5 GB falas. Ato mund të bashkohen për të formuar 20 GB, çfarë është e vërtetë në këtë, sepse tani për tani nuk mund të gjej ku e lexoj.

 2.   Daniela Henao dijo

  Përshëndetje, gabimisht i dhashë hapësirë ​​për ruajtje icloud dhe më duhet të ndaloj ndarjen, por nuk e di se si. Ti të më mësosh?

  1.    Louis Padilla dijo

   Shko te Cilësimet e familjes dhe në funksionet e ndara mund ta konfigurosh.