Shitja e arit Apple Watch është e ndaluar në Spanjë

ora e artë e mollës

Apple ka hasur në Spanjë një problem që nuk e kishte menduar. Çdo prodhues ose biznes që dëshiron të tregtojë me produkte të bëra prej ari, duhet të kërkojë një autorizim të shprehur për këtë lloj objekti dhe përkundër faktit se Apple i ka bërë kërkesa të ndryshme Drejtorisë së Përgjithshme të Industrisë, e cila rregullon shitjen e këtij lloji të objekteve të bëra me metale të çmuara, më në fund është mohuar në mënyrë që Apple të mos mund të ketë Apple Watch të artë që është aq shumë i zemëruar shkaktuar në Kinë në ditën e lëshimit të saj.

Sipas ligjit 17/1985, për të ofruar një garanci të vërtetësisë së këtij objekti, Apple ka nevojë për një vulë garancie siguruar nga një laborator i pavarur i çertifikuar në Bashkimin Evropian, për sa kohë që prodhimi i saj është bërë në të. Por si zakonisht, Apple prodhon të gjitha modelet e Apple Watch në Kinë dhe pavarësisht nga fakti që kompania është Amerikane, çertifikata do të duhej të lëshohej nga një laborator spanjoll i aprovuar. Apple ka siguruar një certifikatë të lëshuar nga një laborator Hollandez, Waarbolg Platina Goud, në vend që të ketë përdorur një Spanjisht siç diktohet nga ligji.

Nëse Apple në çdo kohë do ta shiste këtë pajisje pa autorizimin e nevojshëm, ajo do të shkelte rregulloret aktuale dhe mund të sanksionohej financiarisht. Për momentin Apple nuk ka vendosur në lidhje me këtë çështje, por me sa duket ata do të duhet të kontaktojnë një laborator spanjoll të aprovuar për të qenë në gjendje të përpunojnë certifikatën përkatëse të mëparshme që Lejon djemtë e Cupertino të nxjerrin në shitje në mënyrë të ligjshme Apple Watch të artë, një model që nuk do të ketë shumë qarkullim në vendin tonë, por që më shumë sesa një do të dëshironte ta kishte në dore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   anonim dijo

  Nuk dihet që ka një qarkullim këtu, por që ka kuptim ta shesësh këtu, dhe shumë, në vendin tonë ka vende shumë luksoze, thjesht të them Marbella, se ka disa vende më luksoze në botë.

 2.   pacoflo dijo

  disa vende luksoze ka në botë? Ju keni drejtuar një botë të vogël, ose shumë për të dini që Marbella është një nga më luksozet

  1.    John dijo

   Unë gjithashtu mendoj se Costa del Sol është ndoshta vendi më luksoz në të gjithë Spanjën. Edhe pse sigurisht, është mendimi im

   1.    David dijo

    Marbella nga më luksozet.:. !!! Kjo tregon se nuk keni qenë në Monako, !!!!!