Dallimet midis iPhone SE 2020 dhe gjeneratave të tij të mëparshme

Gjeneratat e iPhone SE

iPhone SE 2022 ose gjenerata e 3-të filloi udhëtimin e tij të martën e kaluar në ngjarje speciale nga Apple. Gjenerata e re e SE ishte një domosdoshmëri duke parë që gjenerata e parë erdhi në vitin 2016 dhe e dyta në 2020. Pothuajse dy vjet më vonë, ata nga Cupertino donin t'i jepnin kësaj pajisjeje një frymë të freskët duke i siguruar asaj çipi A15 Bionic gjë që e lejon atë të vazhdojë me iPhone 13 për sa i përket performancës. Megjithatë, edhe pse nuk ka ndryshime të dukshme nga gjenerata e dytë, ajo është gjithmonë e mirë analizoni ndryshimet e gjeneratave të pajisjeve që nga gjenerata e tyre e parë. Ne analizojmë ndryshimet kryesore midis tre iPhone SE të lançuar deri më sot.

Dallimet e tre gjeneratave të iPhone SE të publikuara deri më sot

Apple lançoi iPhone SE në vitin 2016 me qëllim të keni një pajisje të përballueshme për të gjithë pa humbur veçoritë e shkëlqyera të disponueshme në nivelet më të larta. Në fakt, më vonë pamë se si pajisja ishte një parajsë për dizajnin e iPhone 5 (në gjeneratën e parë iPhone SE) dhe iPhone 1, 6 dhe 7 (në gjeneratën e dytë dhe të tretë të iPhone SE). Sidoqoftë, koha do ta tregojë, por ka shumë të ngjarë që në gjeneratën e 8-të të lëmë pas 2 inç dhe t'i themi 'përshëndetje' pikës që na ka shoqëruar që nga lansimi i iPhone X në 3.

iPhone SE 2022

iPhone SE i ri 2022

Tabela që gjeni pikërisht poshtë këtyre rreshtave është një tabelë krahasuese midis tre gjeneratave të iPhone SE. Ne analizojmë artikujt kryesorë që kanë parë ndryshime gjatë gjithë kësaj kohe. Vini re, mbi të gjitha, se ndryshimet e mëdha kanë ndodhur në nivelin e lidhja, procesori dhe ekrani. Është e qartë se ndikimi i ardhjes së çipit A15 Bionic në këtë gjeneratë e re Është një përparim i jashtëzakonshëm për iPhone SE.

iPhone 13 kundrejt iPhone SE
Artikulli i lidhur:
Testet e para të performancës së iPhone SE të ri përputhen me ato të iPhone 13

iPhone SE gjenerata e tretë (3) iPhone SE gjenerata e dytë iPhone SE gjenerata e dytë
Ekran Retina HD True Tone dhe reagime haptike Retina HD True Tone dhe reagime haptike Retinë
Rezolucioni i ekranit 1334 × 750 1334 × 750 1136 × 640
Madhësia e ekranit 4.7 inç 4.7 inç 4 inç
Lidhja me rrjetin 5G 4G LTE 4G LTE
kamera 12 mpx e pasme me kënd të gjerë dhe HDR 4; 7 mpx përpara 12 mpx e pasme me kënd të gjerë dhe HDR inteligjente; 7 mpx përpara 12 mpx e pasme me kënd të gjerë dhe HDR; 1.2 mpx përpara
Processor A15 Chip Bionic A13 Chip Bionic Çip A9
bateri Deri në 15 orë rishikim video Deri në 13 orë rishikim video Deri në 13 orë rishikim video
Mbaro mbrapa Alumini dhe xhami i shkallës së hapësirës ajrore para dhe mbrapa Alumini dhe xhami i shkallës së hapësirës ajrore para dhe mbrapa -
Rezistenca Vlerësimi IP67 deri në 1 metër thellësi për maksimum 30 min Vlerësimi IP67 deri në 1 metër thellësi për maksimum 30 min -
aftësitë 64 / 128 / 256 GB 64 / 128 GB 32 / 128
peshë 144 g 148 g 113 g
Luaj audion Tingull stereo Tingull stereo -
Luajtja e videos Mbështetje Dolby Vision/HDR10 dhe HLG Mbështetje Dolby Vision/HDR10 dhe HLG -
sensore Xhiroskopi/Përshpejtuesi/Afërsia/Drita e ambientit/Barometri Xhiroskopi/Përshpejtuesi/Afërsia/Drita e ambientit/Barometri Xhiroskopi/Përshpejtuesi/Afërsia/Drita e ambientit
Karta SIM SIM e dyfishtë (Nano SIM dhe eSIM) SIM e dyfishtë (Nano SIM dhe eSIM) Nano SIM

L dallimet kryesore midis gjeneratës së dytë dhe të tretë qëndron kryesisht tek procesori (A2 Bionic vs A3 Bionic), lidhja (15G vs 13G LTE), kapacitetet (5/4/64 GB kundrejt 128/256 GB) dhe një rritje në kohëzgjatjen e baterisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.