Ndryshoni përdoruesin automatikisht në Apple TV tuaj falë Shkurtoreve në tvOS 14

Një TV Apple është një pajisje që për shumë familje është thelbësore. Të kesh një vend ku mund të kesh të gjitha aplikacionet, shërbimet e transmetimit dhe përmbajtjen audiovizive është një mënyrë e mirë për të përdorur këtë produkt të Apple. Falë azhurnimit të marrë vitin e kaluar, tvOS 13, ato të Cupertino shtoi një sistem me shumë përdorues për të lejuar familjet që të individualizojnë përmbajtjen e tyre. Ardhja e betave të tvOS 14, iOS dhe iPadOS 14 ju lejojnë të kryeni funksione të reja rreth llogarive të përdoruesve duke përdorur Shkurtoret. Ne ju mësojmë se si të ndryshoni automatikisht përdoruesit përmes një shkurtori të thjeshtë.

Duke përfituar nga ajo që është e re në tvOS 14: llogaritë e përdoruesve dhe Shkurtoret

Programi publik beta i Apple lejon përdoruesit që nuk kanë një llogari zhvilluesi instaloni sistemet e reja operative në formë beta. Kjo ju lejon të përsosni gabimet dhe detajet në versionet fillestare në mënyrë që versioni përfundimtar të jetë sa më i rafinuar për sa i përket karakteristikave dhe performancës. Për të ndjekur këtë udhëzues është e nevojshme të keni një iPad ose iPhone me iOS ose iPadOS 14 dhe një Apple TV me tvOS 14.

Me pak fjalë, ajo që duam të arrijmë është ndryshoni llogarinë e përdoruesit të Apple TV tonë falë Shkurtoreve të reja të përfshira në iOS dhe iPadOS 14. ashtë një risi pasi Apple e ka futur këtë mundësi në beta të reja të përmendura më lart, megjithëse funksioni me shumë përdorues, siç kemi thënë tashmë, ishte tashmë i disponueshëm në tvOS 13.

Për të filluar, ne hapim aplikacionin Shortcuts në iDevice tonë dhe klikojmë në '+' për të krijuar një shkurtore të re. Në pjesën e duhur do të shikojmë në motorin e kërkimit 'Ndërro Llogarinë e Përdoruesit'. Ky është elementi që ne mund të konfigurojmë për të ndryshuar përdoruesin. Ne klikojmë mbi të në anën e majtë pasi të jetë shtuar në rrjedhën e punës. Pasi të hapet, do të shfaqet një menu për të konfiguruar cilin Apple TV dhe cilin përdorues duhet të ndryshojmë. Ne e ndryshojmë emrin e shkurtores duke klikuar në 'Shkurtore e re' në gjysmën e sipërme të ekranit.

Ne e përfundojmë shkurtoren duke klikuar në "Shkurtoret e Mia" dhe duke klikuar në "Ruaje Shkurtoren". Kur shtypim në ekranin kryesor të aplikacionit Shortcuts në të cilin kemi krijuar, do të ndryshojë përdoruesin në Apple TV tonë. Kjo shkurtore themelore kërkon që ne të klikojmë mbi të për të ndryshuar përdoruesin. Sidoqoftë, ne mund të luajmë me rrjedhën e punës në mënyrë që ajo të funksionojë automatikisht kur të kthehemi në shtëpi ose kur bëjmë një veprim të caktuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.