Ne analizojmë me hollësi iPod Touch 6G të ri

iPod Touch 6G

Një vit më parë Apple duhej të vazhdonte ciklin e saj normal dhe të lëshonte për publikun një iPod Touch të ri, një iPod ouch që do të merrte përsipër nga iPod Touch më i ri deri para disa ditësh, megjithatë atë vit pavarësisht shpresës së ndjekësve të këtij linjë, nuk kishte asnjë pajisje të re dhe 5G u mbajt si maja e gamës, një pajisje që brenda nuk mbart asgjë nga bota tjetër, një çip A5 (nga iPhone 5S) dhe gjysmë GB RAM, karakteristikat që sot në ditën ata e bëjnë të vështirë për të që të mbajë hapin me pjesën tjetër të pajisjeve iOS.

Epo, siç e dini tashmë, Vetëm dje një brez i ri i iPod Touch u lëshua në heshtje, një pajisje që, siç kolegu im komentoi në këtë blog, anashkaloi një numër në nomenklaturë, duke shkuar nga iPod 5,1 në iPod 7,1, por çfarë lidhje me iPod 6,1?

Teoria ime është shumë e thjeshtë, por unë do ta shpjegoj atë më vonë, së pari unë do të doja të krahasoj të dy modelet kështu që ne do të krahasojmë karakteristikat e tyre dhe të shohim se çfarë ndryshimesh ka pasur:

iPod Touch 5G

iPod Touch 5G

 • Patate të skuqura A5 Bërthama e Dyfishtë a 1 GHz me arkitekture te 32 bit
 • 512 MB RAM
 • Kamera ISight 5 Mpx dhe pjesa e përparme 1,2 Facetime HD
 • Apertura fokale e f / 2.4
 • Ekran retine 4 " SPI me rezolucion 1.136 × 640 (326 ppi)
 • Wi-Fi a / b / g / n (802.11n 2 dhe 4 GHz).
 • Bluetooth 4.0
 • Video e plotë HD 1080p me 30 fps
 • Kapacitetet e ruajtjes 32 dhe 64 GB

iPod Touch 6G

iPod Touch 6G

 • Patate të skuqura A8 Bërthama e Dyfishtë a 1,10 GHz me arkitekture te 64 bit
 • Bashkëpunuesi i lëvizjes M8
 • 1 GB RAM
 • Kamera ISight 8 Mpx dhe përpara 1,2MP FaceTime HD
 • Apertura fokale e f / 2.2
 • Ekran retine 4 " SPI me rezolucion 1.136 × 640 (326 ppi)
 • Wi-Fi a / b / g / n / ac (2'4 dhe 5 GHz)
 • Bluetooth 4.1
 • Video e plotë HD 1080p në Fps 30
 • Kapacitetet e ruajtjes 16, 32, 64 dhe 128 GB

dallimet

Dallimi kryesor midis këtyre pajisjeve qëndron në procesorin, kur kalon nga A5 në A8 ka një hap të madh për sa i përket fuqisë së përpunimit, një hap që në letër mund të mos duket i madh duke parë shpejtësinë e orës së secilës (një ndryshim i 100 MHz nuk është asgjë), por duke ditur që bërthamat e A8 janë prodhuar në 20 nm, duke ndjekur modelin e Enhanced Cyclone dhe duke kaluar në arkitekturën 64-bit, ne gjejmë një hap të egër, një hap që, mbi të gjitha, do të vlerësohet në lojëra.

Pse lojrave? Shumë e thjeshtë, me A8 vjen me një GPU shumë më superior se ai që shoqëron A5, dhe GPU nuk drejtohet aq shumë nga GHz i CPU-së, në këtë rast me siguri përfshin një GPU të ngjashëm ose të barabartë me atë të iPhone 6, i cili përveç lejimit të pajtueshmërisë me Metal API, atë mrekulli që lejon mrekulli për të punuar në seksionin grafik gjithashtu siguron një fuqi shumë më të lartë të përpunimit grafik se paraardhësi i tij, i cili nga rruga vuajti në varësi të lojërave që keni dashur të përdorni.

Për më tepër, duke pasur një rezolucion më të ulët se ajo e iPhone 6, GPU do të ketë nevojë për më pak punë për të dhënë përmbajtje me të cilën do të shohim një performancë shumë, shumë të mirë në këtë pjesë.

Përveç procesorit, ne gjithashtu shohim ndryshime në lidhjen pa tel, përmirësime në çipin Wi-Fi që përshtaten me teknologjitë më të reja dhe madje edhe versionin e ri të Bluetooth 4.1 që ju përgatit për një Internet shumë të afërt të gjërave.

kufizimet

IPod Touch i ri nuk është pa kufizime, siç është bërë e zakonshme në këtë gamë, disa aspekte janë të kufizuara që janë të rezervuara për pajisjet më të larta, në këtë rast ne shohim se si sensori i gjurmës së gishtit Touch ID është lënë në proces, por ky nuk është kufizimi i vetëm që ata i kanë vënë asaj, mund të duket se shpejtësia e orës në 1 GHz ka rëndësi, por nuk ka rëndësi, kjo shpejtësi do të sigurojë rrjedhshmëri dhe qëndrueshmëri të mjaftueshme të sistemit, por nuk përdoret siç duhet. si, për shembull, iPhone 10 është i aftë të regjistrojë video me 6p dhe 1080 fps ose me 60p dhe 720 fps, iPod Touch 240G, megjithatë, do të jetë në gjendje të regjistrojë vetëm FullHD 1080p me 30 fps (diçka që 5G tashmë e bëri) dhe 720p me 120 fps (Ashtu siç bën iPhone 5S), nuk kam asnjë dyshim se falë jailbreak-ut dhe zhvilluesve të njohur për sa i përket softverit të kamerës siç është PoomSmart ne do të shohim ndryshime që thyejnë këto kufizime duke lejuar FullHD me 60 fps dhe të tjerët, sepse dyshoj se kjo është për shkak të harduerit.

madhësive

Kësaj i kushtoj seksionin e vet, më shumë se gjithçka sepse është kurioz, 5G iPod Touch ishte më i hollë se iPhone 6 Ajo që ndodh është që meqenëse nuk është një pajisje aq e njohur, ajo kaloi pa u vërejtur, kur shikoja specifikimet e iPod Touch 6G mendova se për të vendosur një përpunues, më shumë RAM dhe një bateri të aftë për t'i mbajtur ato në mënyrë të denjë do të duhej të kishin e bëri pak të majme.

iPod Touch 6G

Për habinë time iPod Touch 6G është saktësisht e njëjtë me iPod Touch 5G, si në matje dhe në peshë, të njëjtat shifra, po, kemi një procesor më të vogël, një bateri më të madhe, përbërës më modernë dhe si një faktor befasues, iPod Touch Loop zhduket, e cila për ata që nuk dinë se çfarë ishte, ajo ishte një lloj butoni që tërhiqej që përdorej për të bashkuar një rrip dhe për të qenë në gjendje të siguroja iPod Touch në kyçin tuaj, diçka që unë mund ta kisha përdorur pak, por duke e ditur që ishte aty më dha siguri kur doja ta bëja.

Përfundim

Të gjitha thanë, mbetet vetëm të mendojmë për arsyen e gjërave, në këtë rast ne shohim se si Apple nuk e ka vrarë pajisjen që ne tashmë menduam se përfundoi, iPod Touch është rilindur dhe më i fortë se kurrë, me pajisje që do ta lejojnë atë të mbijetojë një minimum prej 2 ose 3 vjet pa u rinovuar ose pa vdekur në përpjekjen për të azhurnuar, kjo lëvizje nga ana tjetër hiqet me një goditje në një tjetër nga disa pajisje të Apple që vazhdojnë të përdorin arkitektura e vjetër 32-bit, shkoni në 64 bit siguron performancë dhe efikasitet më të madh, si dhe lejon përgatitje më të mirë për versionet e reja të iOS, i cili në disa ose 3 vjet mund të vijë në një arkitekturë të vetme 64-bit kur u zhduk iPad Mini i parë, iPhone 4S, kjo do të çlironte zhvilluesit e duhet të zhvilloni aplikacione për të dy arkitekturat ose versionet iOS për të dy arkitekturat, duke lejuar të shihni softuer që performon më mirë dhe që mund të jetë me cilësi më të lartë për shkak të zvogëlimit të përpjekjeve të nevojshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

13 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   gaxilongas dijo

  Shënim i shkëlqyeshëm Juan.

 2.   iPod dijo

  Nuk është një iPod touch 6G atje ndaloni së lexuari ...

  1.    Woka dijo

   6g nënkupton gjeneratën e gjashtë. Vazhdoni të lexoni

 3.   Oscar dijo

  Unë isha gati për të blerë 5G 1 javë më parë, por për arsye jashtë meje, blerja nuk u bë, dhe unë e vlerësoj atë, nëse nuk do të kisha sot do të mallkoja një mijë demonë hahaha

  1.    Juan Colilla dijo

   E drejta hahaha unë ju rekomandoj 100% që të merrni parasysh blerjen e kësaj gjenerate, e cila me siguri do të shkojë shumë larg

 4.   Manuel dijo

  IPhone ime 6 u dogj.

 5.   Jorge dijo

  Kur do të mbërrini në Meksikë

 6.   Jose dijo

  A është jailbreak-u aktual i pajtueshëm për këtë iPod?

 7.   Javi dijo

  Kur do të mbërrini në Meksikë?

 8.   Peter dijo

  Përveç gjithë këtyre vërtetësive, a mund të zbuloni, pasi është muzikantja më e mirë që ekziston, nëse ka përmirësuar cilësinë e shkëlqyeshme të riprodhimit në ndonjë mënyrë? E them këtë sepse, edhe pse është e pabesueshme për ju, disa prej nesh e përdorin atë për këtë, dhe ne nuk duam një iPhone ose nuk na pëlqen të përdorim iPhone për të dëgjuar muzikë me cilësi të mirë. Pershendetje

  1.    Andrew dijo

   saktësisht! Këtë javë do të blej iPod 32 GB vetëm për të ruajtur muzikë dhe do të doja të di Cila është shuma reale e magazinimit? pasi që gjithmonë në të vërtetë është më pak se ajo që reklamon ...

 9.   salomon dijo

  Unë mendoj se të dy janë të shkëlqyera, dhe ju duhet t'i shijoni, sepse ata janë të fundit që do të dalin ...

 10.   Omar dijo

  Ky artikull më ka hedhur në erë. Amazingshtë mahnitëse që ai nuk përmend ndonjë tingull. Asshtë sikur të ju shes një aparat fotografik dhe ju tregoj për gjithçka përveç mpx, aperturës, zoomit etj etj. Ashtë për të ardhur keq se si ata qeshin me ata që nuk dinë, dhe të gjitha për shkak të marketingut të kompanive. Ai që e ka shkruar këtë ka shkëlqyer dhe lajmet në iphone duhet të rishikojnë seriozisht atë që boton.