A do të shohim një multitasking të ridizenjuar për iPhone në iOS 14?

Në WWDC të fundit Apple përqendroi vëmendjen e saj pothuajse njëqind për qind në iPadOS. Ishte logjike. Ishte diçka e re, diçka përçarëse dhe përçarëse ndaj asaj që ishim mësuar. Sidoqoftë, Apple po mbaron plumbat në dhomë për të mahnitur shikuesit e saj pa qenë tipare të reja ose produkte të reja. Ndoshta është radha e rishitni iOS dhe maksimizoni burimet e iDevices tuaj për përdorimin e sistemeve të tyre operative. Një opsion mund të jetë dhënia e një përparimi të vërtetë dhe riaktivizoni multitasking iPhone në iOS 14, 10 vjet pas paraqitjes së tij të parë në iOS 4.

Multitasking nga iOS 4 në iOS 14, a do të shohim ndryshime së shpejti?

Një nga ndryshimet më të rëndësishme në botën e Apple ishte ardhja e iOS 4. Ishte hera e parë që ne dinim emrin e IOS për t'iu referuar sistemit operativ të telefonave inteligjentë të mollës së madhe. Ky emër u ndryshua në të njohur si iPhone OS. Sidoqoftë, emri nuk ishte gjithçka i ri i përfshirë në azhurnim. Për herë të parë e di prezantoi shumë detyra. Një multitasker i pasigurt, i tmerrshëm dhe jofunksional krahasuar me atë që kemi tani, por në atë kohë ishte diçka që shënonte një para dhe pas. Si ardhja e FaceTime ose mundësia e personalizimit të sfondit me imazhet tuaja.

10 vjet më vonë ka shumë kritikë të multitasking të iPhone. Me ekranet gati shtatë inç, iPhone lejojnë vetëm ndryshojnë aplikacionet duke ruajtur aktivitetin e tyre në sfond. Vetëm se. Asgje me shume. Kjo është arsyeja pse një pjesë e madhe e përdoruesve i kërkojnë Apple një ndryshim për t'u përmirësuar një mjet që duhet të jetë më e dobishme. Nëse e krahasojmë me iPad, megjithëse ka një ekran më të madh, ka shumë më tepër funksione: Split View, screen on screen, etj.

Shumë koncepte tashmë drejtohen drejt një iOS 14 me karakteristika të reja në lidhje me aktivitetin në sfond. Sidoqoftë, nuk ka asnjë thashethem apo tregues se Apple po punon për sjelljen e këtyre veçorive origjinale të iPad në iPhone. Dhe mund të jetë një gabim: mos shfrytëzimi i aftësive brutale të iPhone-ve të reja dhe kufizimi i tyre në një konventë historike që iPhone nuk duhet të jetë në gjendje të bëjë më shumë se një gjë në ekran njëkohësisht. Ndoshta është koha për të riformuluar, për të bërë një ndryshim dhe për të lejuar për të shfrytëzuar një sistem operativ dhe një funksion që do të jetë 10 vjeç në 7 qershor.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.