Ajo që dimë deri më tani për AirPlay 2

AirPlay 2 së shpejti në iOS pasi u pa në WWDC në fillim të kësaj vere. 

Ndërsa nuk e kemi testuar AirPlay 2 akoma, ajo tashmë premton shumë. AirPlay 2 mundëson riprodhimin audio me shumë dhoma, punon me Apple TV dhe altoparlantët e pajtueshëm do të punojnë me HomeKit dhe Siri.

Çfarë është AirPlay?

AirPlay është Teknologjia e transmetimit të mediave pa tela të Apple e cila ju lejon të dërgoni media nga pajisjet Apple në sistemet e pajtueshme të Apple. Për shembull, mund të luani një këngë ose episod podkast nga iPhone tuaj në një altoparlant AirPlay pa tel përmes Wi-Fi.

AirPlay ndryshon nga Bluetooth sepse diapazoni mund të jetë aq i mirë sa rrjeti juaj Wi-Fi Dhe ka më pak çiftim të përfshirë, por altoparlantët e palëve të treta AirPlay shpesh vuajnë nga vonesa gjatë riprodhimit dhe mund të ndërpriten nga një telefonatë. 

AirPlay e ka origjinën në 2004 kur u quajt AirTunes dhe punoi vetëm me audio nga aplikacionet e Apple. AirTunes u bë AirPlay, siç e njohim sot, në 2010 dhe u shtua Ekran pasqyre një vit më vonë.

karakteristika të

Do të jetë azhurnimi i parë i madh për transmetim audio në shtatë vjet. AirPlay 2 lejon një nivel shumë më të lartë të memorizimit në mënyrë që audio të mund të ndiqet edhe nëse humbni përkohësisht lidhjen, merrni një telefonatë ose regjistroni një video. Kjo gjithashtu duhet të ndihmojë në mënyrë të konsiderueshme me vonesën e përgjithshme gjatë riprodhimit që ndodh kur përdorni AirPlay me altoparlantë të palëve të treta. AirPlay 2 gjithashtu mundëson riprodhimin audio me shumë dhoma nga iOS. Më parë, mund të luanit audio me shumë dhoma duke përdorur AirPlay nga iTunes në Mac ose PC, por tipari nuk ishte i mundur nga iPhone dhe iPad. Me AirPlay 2, çdo aplikacion i pajtueshëm iOS do të jetë në gjendje të luajë audio pa tel në shumë altoparlantë njëkohësisht me kontrollet për të menaxhuar luajtjen e audios me shumë dhoma direkt nga Qendra e Kontrollit.

Altoparlantë që punojnë me AirPlay 2 gjithashtu do të shfaqet në aplikacionin Apple Home së bashku me pajisjet shtesë HomeKitsiç janë llambat e lidhura dhe termostatet inteligjentë. AirPlay 2 ende nuk është bërë e disponueshme për publikun, por mbështetja e HomeKit për altoparlantët mund të jetë vërtet e shkëlqyeshme për automatizimin e shtëpisë.

HomeKit ju lejon të krijoni skena dhe automatizime në mënyrë që të mund të kontrolloni pajisje të shumta me një komandë të vetme. Shtimi i kontrollit të muzikës në setin Night Party me të cilin tashmë kontrolloni ndriçimin do të ishte mbresëlënëse, por për momentin është e paqartë nëse kjo mund të sjellë në jetë. Ajo që dimë është se mbështetja e aplikacionit Home shtrihet kontrolli Siri në altoparlantët tuaj duke përdorur  AirPlay2, përfshirë luajtjen audio me shumë dhoma, kështu që ju mund t'i thoni Siri në iPhone, iPad ose Apple TV tuaj të luajë një këngë në kuzhinë dhe dhomën e ndenjes, për shembull.

Altoparlantë AirPlay 2

Tregu i altoparlantëve AirPlay nuk ka lulëzuar kurrë, pjesërisht për shkak të kostove më të larta dhe performancës së dobët, por AirPlay 2 shpresojmë që të zgjidhë problemin e fundit. Apple tashmë ka njoftuar një numër prodhuesish të përkushtuar të altoparlantëve Me prodhimin e altoparlantëve AirPlay 2: Bang & Olufsen, Naim, Bose, Devialet, Dynaudio, Polk, Denon, McIntosh, Marantz, Bowers & Wilkins, Libratone, Definitive Technology dhe BlueSound do të punojnë me AirPlay2. Altoparlantët Apple TV dhe Apple TV 4K do të jenë gjithashtu altoparlantë AirPlay 2 kur të shfaqet funksioni.

Altoparlanti HomePod i ardhshëm i Apple, i cili përfshin Siri, do të jetë altoparlanti i parë ekskluziv AirPlay 2 që do të dalë në treg dhe Beats në pronësi të Apple do të bëjnë gjithashtu altoparlantë AirPlay 2 në të ardhmen. Sonos, i cili për një kohë të gjatë ofron zgjidhjen e vet për rishikim audio pa tela me shumë dhoma, ajo ka njoftuar gjithashtu se planifikon të mbështesë sistemin AirPlay 2 diku vitin e ardhshëm me altoparlantët ekzistues tashmë në treg. 

disponueshmëri

AirPlay 2 u njoftua si pjesë e iOS 11 gjatë verës, por nuk doli me iOS 11.0 në shtator. iOS 11.2 beta tashmë përfshin shenjat e para të AirPlay 2, por tipari nuk është shfaqur ende plotësisht. Apple ka premtuar se HomePod, i cili është altoparlanti i parë AirPlay2, do të nisë diku në dhjetor, megjithatë, kështu që shpresojmë që AirPlay 2 të jetë i disponueshëm para fundit të vitit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.