Tani mund të shikojmë video VR nga YouTube në iPhone

Koncepti i syzeve Apple VR Një nga tregjet e radhës më të rëndësishme është Realiteti Virtual (VR për shkurtesën e saj në anglisht). Samsung dhe Microsoft janë dy nga kompanitë që po punojnë për Realitetin Virtual dhe shumë analistë thonë se Apple do të fillojë të punojë në harduerin e tij VR dhe / ose softuerin në të ardhmen afatmesme. Ndërsa ne presim, Google ka bërë një hap përpara duke azhurnuar aplikacionin e tij të YouTube zyrtar për të lejuar përdoruesit e iOS të shijojnë video në Realitetin Virtual.

Siç lexojmë në listën e ndryshimeve të përfshira në YouTube 11.18, ajo ka qenë shtoi mbështetje për Google Cardboard dhe ata sigurojnë që tani mund të shihni çdo video në VR. Nga ana tjetër, dhe kjo nuk ka asnjë lidhje me realitetin virtual, por me versionin e ri të YouTube, një etiketim i gabuar i videove që shihen në burimin e pajtimit është korrigjuar, gjë që e bëri aplikacionin të shënojë si «Shihet» Një video që ne në fakt kishim në pritje.

YouTube na lejon të shikojmë video VR në iPhone

Google karton

Për të parë videot në VR do të duhet të kemi Google Cardboard të lartpërmendur, gotat e kartonit që keni në imazhin e mëparshëm. Në të vërtetë, "magjia" e realitetit virtual është në video. Pajisja ku luhen duhet të ketë diçka të veçantë dhe në rastin e këtyre videove VR mund të themi se mjafton kjo secili sy shikon një imazh të ndryshëm, ndërsa izolohen nga pjesa tjetër e botës. Imazhi që rezulton është një lloj iluzioni optik, i cili mund të na bëjë të shohim një video në tre dimensione, për shembull.

YouTube-VR

Tani e tutje, kur shohim ndonjë video nga aplikacioni YouTube dhe trokitni lehtë mbi butonin e opsioneve, do të shohim një imazh si ai i mëparshmi. Logjikisht, nëse duam të përdorim Google Cardboard do të duhet të prekim ikonën e tij, e cila do të ndryshojë imazhin dhe do të shfaqet si më poshtë:

VR në YouTube

Siç mund ta shihni, imazhi është gati të shihet me efekte dhe do të lëvizë ndërsa lëvizim pajisjen. Sigurisht, siç thashë më parë, magjia duhet të jetë në video, kështu që mendoj se nuk do të shohim ndonjë gjë të veçantë në një video nëse nuk është përgatitur për VR para se ta ngarkojmë në YouTube.

Nëse jeni të interesuar të shihni këtë dhe softuer tjetër të ngjashëm në VR, mund të blini një që ju pëlqen nga faqja e internetit e Google karton.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Rafael dijo

    falni injorancën time, një pyetje shihet gjithmonë në dyfish kur vendos syzet e mia? A nuk do të ishte një imazh i vetëm më i mirë, nuk do të ishte i bezdisshëm shikimi i dyfishtë?